• אושרה קופת הגמל החדשה; האוזר: "אסון קיומי לבורסה. יושמדו מנהלי תיקים וקרנות"

אושרה קופת הגמל החדשה; האוזר: "אסון קיומי לבורסה. יושמדו מנהלי תיקים וקרנות"

ההשקעה בקופת הגמל תוגבל ל-70 אלף שקל ■ ח"כ טרכטנברג: "אתם נותנים פה הטבת מס מאוד גדולה לעשירים" ■ סגן שר האוצר: "זה דיון הזוי ביותר. יש 480 מיליארד שקל בבנקים שמקבל תשואה אפסית, שעכשיו יקבלו תשואה גבוהה"

ועדת הכספים אישרה היום את קופת הגמל להשקעה לאחר דיון סוער ורווי יצרים. המכשיר החדש, שמקדם בצורה אגרסיבית משרד האוצר בהובלת סגן השר יצחק כהן (ש"ס), אושר אך הוחלט להפחית את תקרת ההפקדה ל-70 אלף שקל לשנה לאדם – במקום 100 אלף שקל כפי שדובר בתחילה.

עצם העברת החוק משקפת ניצחון של האוצר על פני רשות ני"ע – לאחר שרשות ני"ע ביקשה להכניס בחוק תיקונים שונים וסורבה.

קופת הגמל להשקעה אמורה לשלב בין השקעה לטווח קצר (נזילות יומית) להשקעה לטווח ארוך. מי שישקיע בקופה החדשה יוכל למשוך ממנה את החיסכון בכל גיל, אך במקרה כזה הוא יידרש לשלם מס רווח הון ריאלי (25%). בנוסף, מי שימשוך את הקופה באמצע הדרך לא יוכל להתקזז עם מס הכנסה, אם יש לו הפסדים מהקופה – כפי שניתן לעשות עם קרן נאמנות. ואולם מי שיתמיד ויחסוך בקופה עד גיל פרישה ייהנה מהטבת מס של קצבת פנסיה פטורה ממס. זאת, בניגוד לקצבת הפנסיה כיום, שחייבת במס מעל תקרה מסוימת.

ראשון הדוברים בוועדה היה יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר שאמר: "ההחלטה לאשר את קופת הגמל להשקעה אם לא יעשו את השינוי הקטן של מגבלת 25 אלף שקל ותקופת השקעה מינימלית של 6 שנים, מי שייהנה ממנה זה ציבור העשירים. בנוסף זה יוביל לריכוזיות ולהשמדה של 120 מנהלי תיקים ו-19 מנהלי קרנות. זה אסון קיומי לבורסה. זה יבריח עוד חברות. אני מבקש בכל לשון של בקשה לשקול ברצינות את השינויים הקטנים".

ח"כ כהן (ש"ס) השיב להאוזר: "זה הדיון ההזוי ביותר שנקלעתי אליו. אנחנו חברי הכנסת צריכים להתעניין בציבור, לא ראיתי אותך כאשר אישרנו את שיווק הקרנות הזרות; לא התייחסת לקרנות הנאמנות הישראליות – נתת להם לבוא לארץ. אותי מעניין 8 מיליון תושבים. הציבור לא מעניין אתכם. אנחנו לא רוצים לפגוע בתעשיית הקרנות. יש 480 מיליארד שקל בבנקים שמקבל תשואה אפסית, עכשיו יקבלו תשואה גבוה".

גם ח"כ מנואל טרכנברג (המחנה הציוני) הצטרף לביקורת על קופת הגמל החדשה: "אתם משקיעים הרבה מאוד עבודה בהכנסת תחרותיות בבנקים, ומצד שני אתם בסיפור הזה מקדמים את הריכוזיות. בנוסף אתם נותנים פה הטבת מס מאוד גדולה לעשירים וזה בניגוד למה שאתם אומרים שאין כאן הטבה, אז או שיש פה הטבה או אין הטבה. אני לא מוכן שאתם תרמו אותנו. ממה שנאמר יש פה הטבת מס ברורה ומי שייהנו זה בעיקר העשירים".

את בתי ההשקעות שדווקא תומכים מאוד במהלך, ייצגה בדיון יוליה מרוז, מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות, שאמרה: "אני מייצגת את בתי ההשקעות הגדולים. אנחנו בעד החוק. אחד היעדים שלנו הוא להחזיר את קופת הגמל לתקופת הזוהר שלה. אין חלופה לציבור הפשוט לחסוך כסף – ולכן קופת גמל להשקעה היא החלופה להשקעה לציבור המשקיעים הפשוטים – אלה שמחזיקים את כספם בפיקדונות בבנקים".

אסא ששון וצבי זרחיה, דה מארקר 23/05/2016

שוק ההון

 • מהי פוליסה פיננסית?

  פוליסה פיננסית היא תיק השקעות/חסכון מנוהל לטווחי זמן שונים, המיועד לאדם אשר מעוניין בחסכון נזיל למשיכה בכל עת, אשר ניתן השקיע בו בסכום חד פעמי או בהוראת קבע שוטפת, עבור עצמו, ילדיו, נכדיו ולכל מטרה.

 • מה ההבדלים העיקריים בין חסכון שוטף בפיקדון/חסכון בנקאי לבין חסכון בפוליסת חסכון?

  בפוליסת חסכון: הכספים נזילים למשיכה בכל עת ולא סגורים לתקופה מוגדרת, אין קנסות ועלויות משיכה, ניתן לחסוך גם בסכומים קטנים, הכספים מושקעים בשוק ההון. בפיקדון בבנק: הריבית נמוכה יחסית לאפיקי השקעה מנוהלים בבורסה בראייה היסטורית, רמת הנזילות היא נמוכה ובמקרה של שבירת פיקדון קיים קנס בצורת הריבית שהצטברה, אין מסלולי השקעה והכסף אינו מנוהל אלא מניב ריבית (נמוכה מאד עד אפסית כיום) ידועה מראש.

 • מהם נכסים בלתי סחירים וכיצד הם משפיעים על התשואה?

  בפוליסה פיננסית כמו גם בקופת גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים. חלק מהתיק ההשקעות מושקע בנכסים לא סחירים, כגון: אג"ח לא סחיר, קרנות השקעה, קרנות גידור, נדל"ן מניב, הלוואות. השקעות אלא מניבות תשואה אשר אינה תלויה באופן ישיר בשוק ההון הסחיר התנודתי ומהוות עוגן לתיק ההשקעות הסחיר. כמו כן ההשקעה בנכסים לא סחירים אינה מתאפשרת דרך ניהול כספים בבנק אלא רק בניהול של גופים מוסדיים. פוליסה פיננסית היא תיק מנוהל מוסדי ולקוח אשר בחר לנהל את כספו דרך פוליסה פיננסית אכן נהנה מיתרון.

 • אני מנהל כספים בבנק דרך ניהול תיקים, האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190?

  בהחלט כן, היתרונות הם רבים: א. עלויות ניהול זולות יותר. ב. שקיפות בתשואות (גמל נט) מול יצרנים אחרים. ג. עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך אפסיות לעומת הבנק. ד. תשואות עדיפות ובאופן משמעותי לאורך זמן (גמל נט). ה. שימוש בנכסים לא סחירים אשר מקטינים את התלות בשוק ההון. ו. דחיית מס, היות וניתן לשנות מסלולי השקעה ללא הגבלה, ללא עלות וללא אירוע מס. ז. מס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ראלי. (נכון להיום בסביבת אינפלציה אפסית בהחלט יתרון). ח. ניתן לנייד מיצרן ליצרן ללא עלות וללא אירוע מס בקלות. ט. הרכב נכסים סחיר איכותי יותר ומפוזר יותר ללא קרנות נאמנות "של הבית". י. אפשרות לא לשלם מס הכנסה בכלל !! בעת מימוש הכספים כקצבה מוכרת לכל החיים.

 • מנהל ההשקעות בניהול תיקים הוא אלטשולר שחם (לדוגמא), האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190 באלטשולר שחם?

  בהחלט כן מאותן סיבות שרשמתי מעלה. תיק ההשקעות דרך ניהול תיקים בבנק באלטשולר הוא שונה לחלוטין בין תיק השקעות אלטשולר גמל באותו רמת סיכון !! כאמור דרך הבנק לא ניתן להחזיר נכסים לא סחירים, לקבל הטבות מס, לשלם פחות ד.נ, לשנות מסלול השקעה ללא אירוע מס ותשלום עלויות ק/מ על כל פעולה אשר מממנת את הבנק אבל פוגעות בתשואה.

 • מהו ארביטראז' מיסוי?

  ארביטראז' מיסוי מאפשר ניצול תכנוני מס בחלופה להשקעות פיננסיות בקרנות נאמנות, ניהול תיקים, פקדונות וכו'. 1. שימוש בקרן השתלמות וקופת גמל בניהול אישי לדחיית תשלום מס. 2. שימוש בקופת גמל ל"קצבה מוכרת" לדחיית תשלום מס על פי תיקון 190 (משיכה חד פעמית על ידי היוון קצבה מוכרת). 3. שימוש ב"פוליסת חסכון" כפלטפורמה לניהול השקעות בשוק ההון תוך ניצול ארביטראז' מיסוי (פטור במעבר בין מסלולים, דחיית מס, ניכוי מס רווח ראלי לגילאי 67+).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.