• אפוטרופסות וצוואות: כל מה שצריך לדעת

אפוטרופסות וצוואות: כל מה שצריך לדעת

צוואות ואפוטרופסות הם שני תחומים המשתייכים לדיני המשפחה, שכל אחד מאיתנו עשוי להידרש להם במהלך חייו. לפניכם מספר שאלות נפוצות בנושא והתשובות להן

את מי ניתן למנות כאפוטרופוס?

הרעיון שמאחורי אפוטרופסות הוא לספק הגנה למי שאינו יכול לדאוג לענייניו בכוחות עצמו, בין אם באופן זמני או קבוע, ובין אם מבחינה גופנית, משפטית או רכושית. במקרים אלו ימנה בית המשפט אפוטרופוס שיכול להיות עמותה או קרן, האפוטרופוס הכללי, ועדה לניצולי שואה או אנשים פרטיים. במרבית המקרים יורה בית המשפט על מינוי אחד מקרובי החסוי, אלא אם קיימים חילוקי דעות בין הקרובים. על כל פנים, המטרה היא למנות גורם שישמור באופן הטוב ביותר על האינטרסים של אותו חסוי, בין אם על ידי אדם אחד או מספר אפוטרופוסים. במקרה שקיימת התרשמות כי האפוטרופוס אינו מטפל כהלכה בענייני החסוי, או פועל בניגוד אינטרסים, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה להחלפתו.

חובה למנות אפוטרופוס?

אין ספק כי מינוי אפוטרופוס הוא צעד דרמטי ששולל מהחסוי זכויות יסוד, הגם שמטרתו היא כאמור להגן עליו. יתר על כן, במקרים רבים כבר מטופל אותו אדם על ידי הוריו או בני משפחה אחרים, שאינם סבורים כי יש לבצע הליך משפטי זה. ואולם, המדינה אכן מתערבת בעניין ומחייבת מינוי אפוטרופוס על רכוש וגוף, וגם אם טענות המשפחה נכונות ומוצדקות אין בכך כדי למנוע את המינוי. כלומר, גם אם בעל טוען שהוא מטפל היטב באשתו ודואג לכל צרכיה, ולמעשה איננה זקוקה כלל לאפוטרופוס, לא תהא בכך עילה לשלילת המינוי. יתר על כן, אותו בעל עלול להסתכן בחשדות כי הוא שואף להשתלט על רכוש של אשתו, או לחמוק ממעקב של המדינה אחר מצבה של אשתו ופעילות האפוטרופוס שימונה לה. יחד עם זאת, כמובן שבית המשפט עשוי למנותו כאפוטרופוס שלה, אך הדבר גם יהיה כרוך בבדיקה של רשויות הרווחה באשר ליכולתו לדאוג לכל מחסורה ולנהל את ענייניה. יש להדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה המלא עם רשויות הרווחה, שאם לא כן עלולה המדינה למנות אפוטרופוס אחר לבן הזוג.

צוואה – גם כשרוצים לחלק שווה בשווה?

על פי חוק הירושה, אם אדם לא מותיר אחריו צוואה מחולק עזבונו ליורשים על פי דין ולפי מעגלי קרבה. לדוגמא, בן זוגו של הנפטר יורש מחצית מהדירה בה התגוררו וכן את כל חפצי משק הבית שלהם, ולאחר מכן ממשיכים אל הילדים, הנכדים וכן הלאה. לכאורה, מדובר בחלוקה שווה והוגנת אך למעשה היא אינה משקפת בדיוק את רצונותיו של הנפטר, ויכולה לגרום לסיבוכים. למשל, ייתכן שהאדם מעוניין להוריש לאשתו את כל דירת המגורים ואת השאר לחלק בין ילדיו, או להעביר את העסק לילד אחד בעוד האחר יקבל את חשבונות הבנק. במקרים אלו, כתיבת צוואה תפתור מבעוד מועד חילוקי דעות וסכסוכים העלולים לפגוע באחדות המשפחה.

האם חייבים למנות מנהל לעיזבון?

לרוב לא צריך למנות מנהל לעיזבון, מפני שהיורשים או גורם מטעמם יכולים לנהלו באופן עצמאי. יחד עם זאת, ישנם מצבים שבהם בית המשפט יורה על מינוי מנהל, למשל עקב סכסוכים בין היורשים, או כאשר בצוואה ישנן הוראות הנוגעות לקטינים או חסויים. המנהל עצמו יכול להיות האפוטרופוס הכללי, תאגיד או אדם פרטי, ואת הבקשה למינוי יכולים להגיש זוכי צוואה, נושים ויורשים על פי דין.

הכתבה באדיבות- עו"ד ונוטריון יואב צח-וכס

רם ברק, 03/06/2016 ישראל היום

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.