• דימום כבד: 23 חודשים של פדיונות בקרנות נאמנות של 'אלטשולר שחם'

דימום כבד: 23 חודשים של פדיונות בקרנות נאמנות של 'אלטשולר שחם'

הפוזיציה שגורמת כבר חודשים ארוכים לפדיונות עתק בקרנות הנאמנות של אלטשולר שחם  – הנה הסיפור 

הכסף זורם לקרנות הנאמנות בקצב אדיר כאשר הציבור מגדיל סיכון ועושה את דרכו לבורסה. מתחילת השנה מסתכמים הגיוסים בקרנות נאמנות בקטגוריית אג"ח כללי (בעיקר קרנות בסגנון 90-10 או 80-20 שמשלבות אג"ח ומניות) במעל 10 מיליארד שקלים ובקרנות נאמנות מנייתיות בכ-4.3 מיליארד שקלים.

אבל לא כל בתי ההשקעות לוקחים חלק בחגיגה הזו. מעבר לכסף חדש שנכנס למשוואה, כסף גדול מאוד יוצא מקרנות נאמנות של בתי השקעות מסוימים ונכנס לקרנות הנאמנות של מתחרים. בתקופה האחרונה בית ההשקעות שרואה את יציאת הכספים המסיבית ביותר הוא לא אחר מאשר אלטשולר-שחם.

תראו את המספרים: באלטשולר שחם סופרים כבר 23 חודשים רצופים של פדיונות בקרנות הנאמנות, ומדובר בפדיונות כבדים. בחודש מאי הסתכמה יציאת הכספים מקרנות הנאמנות המסורתיות של אלטשולר-שחם בכ-663 מיליון שקלים, מתחילת השנה הפדיונות כבר מסתכמים בכ-2.4 מיליארד שקלים (הגוף הגרוע בתעשייה) ולפי ניתוח Bizportal מאז יולי 2015 באלטשולר שחם כבר סופרים פדיונות עתק של מעל 11 מיליארד שקלים בקרנות הנאמנות המסורתיות. אם ננטרל את רכישת קרנות הנאמנות של מנורה מלפני מספר חודשים, אז היקף הנכסים בקרנות הנאמנות של אלטשולר שחם התכווץ ביותר מ-50% תוך פחות שנתיים! חצי חברת קרנות נאמנות נעלמה.

הסיבה המרכזית (ואולי הבלעדית) לדימום החמור בקרנות הנאמנות של אלטשולר היא התשואות. ניקח כדוגמה את קרנות הנאמנות בקטגוריית אג"ח כללי שהינה הקטגוריה אליה זורם מרבית הכסף כיום. התשואה הממוצעת שהל הקרנות בקטגוריה עומדת על כ-2.56% מתחילת השנה. בקטגוריה יש 154 קרנות שמנהלות  לפחות 100 מיליון שקלים כ"א. הקרן הגדולה ביותר של אלטשולר-שחם בקטגוריה היא 'אלטשולר שחם 90-10' שמנהלת מעל 2.5 מיליארד שקלים. הקרן תופסת את המקום ה-110 עם תשואה של 1.85% מתחילת השנה. הקרן הטובה ביותר של אלטשולר שחם בקטגוריה היא אלטשולר שחם 20-80 ת"א מיד-קאפ שתופסת את המקום ה-299 בלבד ברשימת התשואות. לכן הכסף יוצא. מהקרן אלטשולר שחם 90-10 יצאו כמעט 1422 מיליון שקלים בחודש מאי וכמעט 500 מיליון שקלים מתחילת השנה.

ההסבר לתשואת החסר של אלטשולר שחם טמון בפוזיציה ההגנתית שתפס בית ההשקעות בתחום האג"ח. הרוב הגדול של הכסף בתחום קרנות הנאמנות זורם לקרנות האג"חיות (שמשלבות מניות) ובאלטשולר שחם מעריכים כבר תקופה ארוכה שהאג"ח הקונצרני בבורסה בת"א (בדגש על החברות האמריקניות שמנפיקות פה) הוא בועה אחת גדולה שמתנפחת וסופה להתפוצץ – ומסרבים לקחת חלק במשחק. אבל בינתיים השוק הקונצרני מתנהל באין מפריע, והקרנות של אלטשולר מציגות תשואות נמוכות ורואות פדיונות כבדים. צריך להגיד שבנעף הזה חברות הקרנות רואות יציאת כספים על בסיס שוטף מצד אנשים שצריכים את כספם מעת לעת, העניין הוא שבתי השקעות שלא מציגים תשואות גבוהות לא מצליחים לגייס כספים חדשים ולכן נשארים עם זרם פדיונות קבוע. במקרה של אלטשולר, כנאה שזה גם יציאה כספים שוטפת וגם הסטת כספים אקטיבית לבתי השקעות אחרים בשל תשואות החסר.

שימו לב להתפלגות הנכסים בקרן אלטשולר שחם 90-10 שהיא כאמור הקרן הגדולה של אלטשולר בקטגוריה המרכזית בענף כיום. כ-25% מנכסי הקרן מושקעים באג"ח ממשלתי ועוד כ-27% מהנכסים מושקעים במק"מים. לשם השוואה, בקרן 90-10 של אנליסט רק כ-15% מהנכסים מושקעים באג"ח ממשלתי וכ-13% במק"מים. בעוד הקרן של אלטשולר השיגה 1.85% מתחילת השנה וראתה פדיונות של כמעט 500 מיליון שקל, הקרן של אנליסט שהשיגה 2.86% וראתה גיוסים של 555 מיליון שקל השנה. צריך לציין כי בקרנות ההשתלמות ובקופות הגמל (שם החשיפה של למניות מגיעה ליותר מ-30%) אלטשולר ממוקמים במקום הראשון בתשואות ורואים גיוסים גדולים (וגם הצליחו להשתלט על תחום ה'חיסכון לכל ילד' בשל אותן תשואות בחיסכון ארוך טווח), אבל בענף קרנות הנאמנות שמוטה שוק אג"ח הסיפור של אלטשולר אחר לגמרי.

תגובת אלטשולר שחם: "בית ההשקעות אלטשולר שחם גדל כל הזמן בהיקף נכסיו, גם בשנתיים האחרונות. ידענו כבר בעבר כניסה ויציאה של כספים רבים ואנחנו לא מתרגשים מכך. תפקידנו הוא לנהל את הכסף של כל לקוחותינו בצורה המקצועית והאתית ביותר וכך נמשיך גם בעתיד".

יוסי פינק, 13/06/2017, ביזפורטל

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.