• האם אנונה היא דרך טובה כדי להגדיל את פנסיית הזקנה

האם אנונה היא דרך טובה כדי להגדיל את פנסיית הזקנה

התשובה הקצרה היא כמובן כן. אנונה היא דרך טובה ובטוחה למשוך כספים מתוך החיסכון לפרישה. אם החלטתם לבחור באנונה בכדי להגדיל את פנסיית הזקנה שלכם ישנם כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון.

קודם כל, מה זאת אנונה?

אנונה היא זרם קבוע של תשלומים חודשיים, משיכה לשיעורין. את האנונה ניתן להגדיר כסכום חודשי קבוע שישולם עד שיגמרו הכספים בחיסכון.

לדוגמא חוסך עם מליון שקלים מעוניין לקבל מידי חודש 5,000 שקלים מהחיסכון.

סכום חיסכון אנונה
ינואר 995,000 5,000
פברואר 993,317  5,000
מרץ 991,628 5,000

בכל חודש סכום החיסכון ישתנה בהתאם לתשואה (במקרה הזה הנחת התשואה היא 4%) והאנונה תישאר קבועה עד שיגמר הכסף בתכנית.

אפשרות נוספת היא לתחום את האנונה בפרק זמן.

לדוגמא לקבל אנונה למשך 60 חודשים או 240 חודשים בהתאם לסכום החיסכון.

מה הבדל בין אנונה לקצבה חודשית?

אנונה היא זרם של תשלומים שמשולם בהתאם לחיסכון בתכנית. בקבלת קצבה ממירים בעזרת מקדם הפרישה את סכום החיסכון לקצבה חודשית שתשולם לחוסך במשך כל ימי חייו ולבן זוגו אחריו בהתאם לתנאי התכנית. לקצבה מנגנוני הצמדה שונים החל מהצמדה למדד, הצמדה למאזן האקטוארי (בקרן הפנסיה) או למסלול ההשקעה (בביטוח המנהלים).

בעוד שקצבה חודשית מקרן הפנסיה או מביטוח מנהלים תשולם לכל ימי חייו של החוסך ותעניק לו הגנה מפני הפחד מחיים ארוכים. האנונה תאפשר גמישות רבה יותר במשיכת הכספים. מאנונה ניתן להגדיל את הסכום החודשי במידה והצרכים יעלו עם הגיל או להפסיק לחלוטין את קבלת האנונה ולמשוך את יתרת הסכום כסכום חד פעמי.

בנוסף, אנונה מנטרלת את החשש של החוסך שהוא ימות והכספים ישארו בידי חברת הביטוח (או קרן הפנסיה). במקרה זה, האנונה תיפסק והיורשים יקבלו את יתרת סכום החיסכון.

אנונה מול קצבה חודשית

האם אנונה חייבת במס?

אנונה אינה חייבת במס הכנסה אך במידה והמשיכה לשיעורין נעשית ממוצר החייב במס רווחי הון, הרווחים באנונה יהיו חייבים במס רווחי הון.

מאיזה מוצרים אפשר לקבל אנונה?

ראינו שבאנונה טמונים לא מעט יתרונות אל מול הקצבה החודשית, אם כך מאיזה מוצרים יהיה ניתן לקבל אנונה ולא קצבה?

 • קרן השתלמות – במקום למשוך את הכספים מקרן ההשתלמות כסכום חד פעמי, ניתן לשמור את הכספים לגיל פרישה ולקבל אותם כאנונה חודשית.
 • הפקדות בקופת גמל עד לשנת 2008 – כספים שהופקדו בקופת גמל עד לשנת 2008 ניתנים למשיכה הונית. ניתן להמיר את המשיכה החד פעמית לאנונה חודשית.
 • ביטוח מנהלים מעורב וביטוח מנהלים הוני עד לשנת 2008 – בדומה להפקדות בקופת גמל גם במוצרים אלו הפקדות עד לשנת 2008 ניתן למשוך כאנונה חודשית. במוצרים אלו חשוב לבחון האם קיים מקדם המרה נמוך שיהווה יתרון בקבלת הכספים כקצבה חודשית.
 • קופת גמל להשקעה – כספים שהופקדו בקופת גמל להשקעה ניתן למשוך ככספי קצבה מוכרת הפטורה ממס. אפשרות אחרת היא למשוך את הכספים במשיכה לשיעורין (אנונה). חשוב לזכור שמשיכה זו תהייה חייבת במס רווח הון.
 • כספי מוטבים בקופת גמל – קיבלתם קופת גמל בירושה באפשרותכם בעתיד להפוך את הכספים בקופה לאנונה חודשית.
 • פוליסת חיסכון – ניתן להפקיד סכומים חד פעמים לפוליסת חיסכון לצורך קבלת אנונה חודשית באופן מיידי. כספים אלו יהיו חייבים במס רווח הון במועד המשיכה.

שימו לב !! הפקדות בקרן פנסיה, ביטוחי מנהלים או קופות גמל לאחר 2008 הם הפקדות לקצבה. משיכה של הכספים האלה בדרך אחרת תחשב כמשיכה שלא כדין. אפשרות של היוון קצבה כתחליף של אנונה צריכה להיבחן באופן אישי.

בשורה התחתונה

אנונה צריכה להיות כלי נוסף בארסנל של הפורש לצד הקצבה החודשית וההכנסות הנוספות. כאשר ניתן לשלב אותה לאורך כל שנות הפרישה או רק בחלקם.

 

נדב טסלר, 17/07/2017, פנסיוני

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.