• ההטבות בשוק ההון שהממשלה לא טורחת לפרסם לגמלאים

ההטבות בשוק ההון שהממשלה לא טורחת לפרסם לגמלאים

פטור מתשלום מס רווחי הון של 25% על מכירת ני"ע, דיווידנד וריביות ■ עמלות קנייה או מכירת ניירות ערך בקופות הגמל נמוכות בכ-60% מהעמלות הרגילות ■ השקעה בנכסים לא סחירים (אג"ח מועדפות) שמבטיחים ריבית של 4%– 5%.

ציבור הגמלאים שולט באופן סביר במרבית ההטבות שמגיעות לו בתיאטרון, במוזיאונים, בתחבורה הציבורית ובתחומים נוספים כמו תרבות ובריאות. מסקרים שנערכו בעבר במשרד הגמלאים עולה כי כשליש מבני הגיל השלישי אינם בקיאים בהטבות כלכליות שמגיעות להם, כמו תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה. מדובר בתיקון שנחקק ב-2012 במטרה להסדיר עיוותים בחיסכון הפנסיוני שנוגע ישירות לגמלאים

מדובר בתיקון המאפשר לגמלאים ליהנות מקופת גמל כאפיק השקעה נוח ונזיל, שמאפשר למשוך כסף במהירות וללא מגבלות מיותרות.

היתרונות של קופות הגמל על פני אלטרנטיבות אחרות בשוק ההון מתמקדות בארבעה נושאים מרכזיים – פטור ממס, עלות ניהול נמוכה יחסית, יתרונות בהשקעה ושמירה על זכויות החיסכון במגבלות משיכה חלקיים, תוך השגת תשואה עודפת. בני הגיל השלישי נהנים מפטור מלא על רווחי הון. כשהם מקבלים דיווידנד כשהקופה משקיעה במניות, או כשאיגרת חוב משלמת ריבית, הם יהיו פטורים מתשלום של 25% מס במקור, שמנוכה לכל משקיע המקבל דיווידנד או ריבית.

תשואת קופת הגמל שבבעלות הגמלאים תגדל גם כשהם ימכרו נייר ערך ברווח, מכיוון שהם פטורים מתשלום מס רווחי הון של 25%. מעבר בין מסלולי השקעה בקופות גמל (מסולידי באג"ח לקופה עם 20% מניות ואחרות) אינו מצריך תשלום מס על רווחים שהצטברו בקופת הגמל שממנה הועברו הכספים.

לקופות הגמל שבבעלות הגמלאים יש יתרונות נוספים, כמו השקעה בנכסים לא סחירים (אג"ח מועדפות) שמבטיחים ריבית של 4%–5%. בתנאי אינפלציה האפסיים השוררים כיום במשק, כשריבית הפיקדונות שואפת לאפס, מדובר בנכסים בעלי ערך משמעותי לפנסיונרים. עמלות קנייה או מכירת ניירות ערך בקופות הגמל נמוכות בכ-60% מהעמלות הרגילות, מצב שתורם להשגת תשואה עודפת. נקודה מעניינת וחשובה נוספת היא היכולת להעביר את קופת הגמל ליורשים אם החוסך מת לפני גיל 75. יורשיו של חוסך שצבר פטור מלא ממס יקבלו את אותם תנאים וייהנו מזכויותיו. נושא הירושה מעסיק רבים מהגמלאים, ולכן סעיף זה עשוי להקל עליהם.

תיקון 190 מקנה כאמור הטבות רבות לגמלאים, והוא יכול להיות הטבה פיננסית חשובה עבורם. ואולם, כשליש מהגמלאים אינם בקיאים בתחום, וייתכן שאף יותר, כך שמדובר במאות אלפי חוסכים שאינם נהנים מהטבות שנוצרו במיוחד עבורם. הגיוני היה שמשרדי האוצר והגמלאים ידאגו במשותף לפרסם את מגוון היתרונות של תיקון 190 בהסברה מקיפה למען החוסכים המבוגרים. לכאורה מדובר באינטרס ממשלתי לעזור ולהקל על הגמלאים בחיים השוטפים, ואולם הממשלה אינה נוקטת בדרך זו, ולכן גמלאים רבים אינם מתמצאים בשלל ההטבות שמגיעות להם.

סרט ב-10 שקלים הוא הנאה שאין לזלזל בה, אולם חיסכון של אלפי שקלים בקופת הגמל וניצול סעיף 190 יהיו הנאה צרופה לגמלאים. הגיע הזמן להסביר ולעודדם לפעול במטרה לנצל את זכויותיהם וכספם.

הכותב הוא מרצה לגרונטולוגיה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) אור יהודה. בעבר שימש  מנכ"ל משרד הגמלאים.

אבי ביצור, דה מארקר 18/10/2015

 

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.