• הכסף זורם לפינטק: הראל השקיעה 40 מיליון ד' בקרן הלוואות P2P של אי.בי.אי

הכסף זורם לפינטק: הראל השקיעה 40 מיליון ד' בקרן הלוואות P2P של אי.בי.אי

הקרן Consumer Credit Fund הניבה מאז הקמתה במארס 2014 תשואה דולרית של 36% – הרבה מעל שוקי האג"ח המדממים ■ גם מנורה השקיעה השנה בקרן 50 מיליון דולר ■ נכסי הקרן מסתכמים ב-340 מיליון דולר, מה שהופך אותה לקרן החוב הפרטי הגדולה בישראל.

תחום ההלוואות מעמית לעמית (P2P) ממשיך לבסס את מעמדו כאלטרנטיבה להשקעות בשוק הסחיר על ידי השוק המוסדי. קבוצת הביטוח והפיננסים הראל (2,764 +1.84%השקיעה 40 מיליון דולר בקרן CCF (קיצור של Consumer Credit Fund), של בית ההשקעות אי.בי.אי.

לפני הראל, גם חברת הביטוח מנורה מבטחים (4,150 +0.44%השקיעה בקרן כ-50 מיליון דולר באמצעות כספי העמיתים והנוסטרו. ההשקעות העלו את סך נכסי הקרן, שמנוהלת על ידי רו"ח אמיר גולן, ל-340 מיליון דולר (כ-1.25 מיליארד שקל), וזאת תוך ארבע שנים וחצי בלבד. היקף הנכסים הפך את CCF לקרן החוב הפרטי הגדולה בישראל ואחת מקרנות ה-P2P הגדולות בעולם.

זירות מקוונות להלוואות צרכניות

CCF משקיעה בהלוואות צרכניות (P2P) באמצעות זירות מקוונות בארה"ב כמו לנדינג קלאב, פרוספר ואפסטארט. הקרן קונה ומחזיקה באלפי הלוואות, תוך קבלת תזרים המבוסס על הריביות המשולמות. ההשקעה בקרן מיועדת ללקוחות כשירים בלבד, כלומר למשקיעים "מתוחכמים", ולכן אינה מחויבת בפרסום תשקיף.

מאז הקמתה במארס 2014, הקרן הניבה תשואה דולרית חיובית של 35.5% (תשואה של 8%-5% בשנה). לשם השוואה, מדד תל בונד תשואות הישראלי, המאגד סדרות אג"ח בסיכון גבוה יחסית, הניב בחמש השנים האחרונות תשואה שקלית של כ-13%. זאת, בשעה שקרנות סל אמריקאיות, המשקיעות באג"ח "זבל", הניבו מאז מארס 2014 תשואות שליליות, על רקע הירידות שנרשמו בשוק האג"ח.

הלוואות P2P הן מאפיקי ההשקעה הצומחים. מדובר בהלוואות הניתנות באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות המחברות בין מלווים לבין לווים פרטיים או עסקים הזקוקים לאשראי – שאינו בנקאי (ההלוואות אינן מובטחות בשעבודים ובבטוחות). גם בישראל פועלות פלטפורמות דומות, בהן eLoan,בלנדר, טריה, ו-BTB (הקרן של אי.בי.אי אינה משקיעה בהן).

תחום ההלוואות מעמית לעמית צבר תאוצה מתחילת העשור בעקבות הריביות האפסיות והשליליות בשווקים, ועל רקע השתכללות ענף הפינטק העולמי. יותר מנהלי השקעות בוחרים כיום להסיט חלק מכספי החיסכון להשקעה בתחום. זאת, כשהאפיק מבסס עצמו כאלטרנטיבה חלקית להשקעה באיגרות החוב, שהיו באופן מסורתי החלק המרכזי בתיקי החיסכון והגמל של הציבור.

לפי נתוני TransUnion, אחת משלושת לשכות דירוג האשראי בארה"ב, היקף נכסי ה-P2P צומח בהתמדה, וחלקו מכלל שוק ההלוואות הפרטיות עלה ב-2017 ל-36%, בהשוואה ל-0.6% ב-2010. סך ההלוואות הסתכמו בסוף 2017 ביותר מ-20 מיליארד דולר, בהשוואה לכ-2 מיליארד דולר ב-2013.

עד סוף ספטמבר העניקה הקרן של איבי.אי 45 אלף הלוואות צרכניות, לשלוש עד חמש שנים. משך החיים הממוצע להלוואות מסתכם ב-1.8 שנים. ההלוואות ניתנו לשימושים כמו שיפוץ בית, הוצאות רפואיות, חופשה ומימון לימודים – על בסיס דירוג האשראי הקיים ללווים בארה"ב.

שיעור המינוף של הקרן מגיע ל-15%, בעוד ההפקדה המינימלית היא חצי מיליון דולר, כשהמשקיע מחויב שלא למשוך את כספו במשך 18 חודשים. את ההשקעה של הראל בקרן ליוותה ענבר פינטל, מנהלת שיווק חטיבת השקעות אלטרנטיביות באי.בי.אי.

ערן אזרן, 01/11/2018, דה מרקר

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.