• הסוף למעקבים האקראיים אחרי קשישים סיעודיים

הסוף למעקבים האקראיים אחרי קשישים סיעודיים

 

הממונה על שוק ההון במשרד האוצר הפיץ חוזר ובו פרטי הרפורמה בתחום הביטוח הסיעודי. בראש ההנחיות – איסור על שימוש אקראי בחוקרים פרטיים כדי למנוע תשלום מחולים סיעודיים.

פרסום ראשון: שנה וחצי אחרי חשיפת "החדשות" של התכנית החדשה לטיפול בביטוח הסיעודי, הממונה על שוק ההון במשרד האוצר הפיץ היום (שלישי) חוזר שמעגן את ההנחיות ובראשן – איסור על שימוש אקראי בחוקרים פרטיים כדי למנוע תשלום לחולים סיעודיים. הנחיה זו תיכנס לתוקף כבר מחר.

חברות הביטוח עושות כיום שימוש נרחב בחוקרים פרטיים, כשעל פניו המטרה היא לוודא שאף אחד לא מנסה להונות את חברת הביטוח כדי להוציא כסף. בפועל החברות נהגו לשלוח את החוקרים באופן אקראי למטופלים במטרה למצוא תירוץ למה לא לשלם להם.

כעת הפרקטיקה הפסולה תותר לשימוש רק במקרים של חשד ממשי להונאה. חשד זה מתעורר כשיש ממצאים רפואיים לא אחידים או סתירה בין בדיקה שנעשתה לבין המסמכים הרפואיים שמוגשים לחברות הביטוח.

במהלך החודשים הקרובים תיכנס לתוקף שורת מהלכים נוספים שקבע הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת. אחד מהם הוא קיצור זמן הטיפול בתביעות הסיעודיות. עוד נקבע שכל תביעה תלווה על ידי נציג באופן אישי ולא במענה כללי.

שינוי נוסף הוא שברירת המחדל תהיה הסתמכות על הבדיקה שהביטוח הלאומי מקיים בכל מקרה. אם חברות הביטוח ירצו לעשות בדיקה משלהן כדי לבחון את התפקוד של המבוטח והאם אכן הוא עומד בתנאים כדי לקבל את הביטוח הסיעודי, הן יצטרכו לנמק את ההצדקה לכך. עוד צעד הוא ניתוק התלות בין הרופאים שמבצעים את הבדיקות ועובדים עבור חברות הביטוח, כך שהחברות לא יוכלו לבחור את הרופא עצמו והוא ייבחר באופן אקראי.

הרפורמה נועדה לסייע לאנשים חולים, במצב קשה, שלהם או לבני משפחותיהם אין את היכולת או הפנאי לרדוף אחרי חברות הביטוח. במרוצת השנים התחום הפך לפעול במעין "שיטת מצליח" – אנשים משלמים כל חייהם ובסוף ברגע האמת החברה אינה משלמת.

בעקבות טענות רבות של קשישים סיעודיים ובני משפחותיהם נגד חברות הביטוח, רשות שוק ההון הודיעה על הרפורמה שצפויה להפחית את הביורוקרטיה ואת משיכת הזמן בטיפול בתביעות ביטוח סיעודי.

 

יונה לייבזון, 27/11/2018, mako

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.