• הפניקס תשקיע מאות מיליונים בפלטפורמת ההלוואות טריא

הפניקס תשקיע מאות מיליונים בפלטפורמת ההלוואות טריא

בשלב הראשון השקיעה הפניקס כ-70 מיליון שקל באמצעות קופות הגמל להשקעה ■ טריא, שנוסדה ב-2014 על ידי אייל אלחיאני, מתמקדת באשראי צרכני בישראל, ומתחילת 2018 הרחיבה את פעילותה לאשראי לעסקים קטנים ■ הפלטפורמה מניבה תשואות של כ-6% בשנה

תחום ההלוואות מעמית לעמית (P2P) ממשיך למגנט את הגופים המוסדיים הגדולים בישראל.חברת הביטוח הפניקס (2,168 +0.37%תשקיע בפלטפורמה ההלוואות הישראלית טריא (Tarya) מאות מיליוני שקלים – כך נודע ל-TheMarker. בשלב הראשון השקיעה הפניקס כ-70 מיליון שקל באמצעות קופות הגמל להשקעה, ובכוונתה להגדיל באופן הדרגתי את הסכום. בכך מצטרפת הפניקס לגופים מוסדיים נוספים כמו הראל ומנורה, שהשקיעו מאות מיליוני שקלים בתחום הצומח.

הלוואות מעמית לעמית (P2P) הן אפיק מימוני והשקעתי חדש יחסית, שמחבר בין מלווים – הציבור, שמחזיק בחסכונות של עשרות או מאות אלפי שקלים – לבין לווים, שהם אנשים פרטיים או עסקים קטנים ובינוניים הזקוקים לאשראי שאינו בנקאי. מדובר בתחום הולך וגדל שבו מנוהלים בישראל מיליארדי שקלים. החיבור נעשה באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות, שבהן המשקיעים מפקידים את הכספים, שניתנים בהמשך כהלוואות צרכניות או הלוואות לעסקים קטנים.

טריא נוסדה בינואר 2014 על ידי אייל אלחיאני, שמכהן כמנכ"ל, ורדה לוסטהויז ואסף שלוש. לחברה מטה בראש העין והיא מעסיקה כ-80 עובדים בישראל. לטריא יש מרכזי פיתוח בישראל, בולגריה, אוקראינה וקנדה.

החברה מתמקדת באשראי צרכני, אך מאז תחילת 2018 היא הרחיבה את פעילותה גם לאשראי לעסקים קטנים ובינוניים. סך תיק האשראי של טריא מסתכם כעת בכ-2 מיליארד שקל, וגדל בקצב של כ-200 מיליון שקל בחודש.

תיק ההלוואות של טריא צומח במהירות – בין היתר על רקע הגאות בתחום הנדל"ן והצורך במימון שאינו בנקאי. כ-50% מתיק הלוואות של החברה הן לתחום הנדל"ן, 15% לתחום הרכב, 20% הלוואות לכל מטרה עם בטוחות נדל"ניות, 5% לעסקים קטנים ובינוניים, ו-10% הלוואות לכל מטרה. ההלוואות ניתנות בריביות בטווח של 9%-3.5%% (ריבית קבועה, לא צמוד למדד), בהתאם לדירוג הלווה ומשך ההלוואה. יותר מ-90% מההלוואות מגובות בבטוחות.

התשואה למשקיע קרובה ל-6%, לאחר דמי ניהול, ולפני מס של 15% המנוכה במקור, שהוא נמוך ממס רווחי הון של 25%. ההכנסות של טריא מבוססות על עמלות מהמלווה והלווה: המלווה משלם כ-10% מהריבית, והלווה – עמלה חד-פעמית של כ-1% מהיקף ההלוואה.

יתרונות וסיכונים ייחודיים לתחום

תחום ההלוואות מעמית לעמית צבר תאוצה מתחילת העשור בעקבות הריביות האפסיות והשליליות בשווקים, וכן על רקע השתכללות ענף הפינטק. היתרונות של קרנות P2P הם פיזור סיכונים, בשל השקעה בתיק הכולל אלפי הלוואות, וכן קורלציה נמוכה לשווקים. מנגד, החסרונות בהשקעות בתחום מיוחסות בין היתר לסיכון הנזילות (משיכה המונית של כספים עשויה להקשות על החזר ההשקעה), הטרק רקורד הקצר של הענף כולו, וסיכון למשבר בכלכלה הריאלית, שצפוי באופן טבעי להעלות את חדלות הפירעון של יותר לווים (דיפולטים).

לצד טריא, בישראל פועלים שחקנים נוספים בתחום ההלוואות מעמית לעמית; אלה כוללים בין השאר את eLoan, בלנדר, BTB וקרדיט פלייס. בנוסף, בתי השקעות בישראל הקימו קרנות שמשקיעות בפלטפורמות P2P – קרן פאגאיה של מיטב דש, הלמן אלדובי P2P, קרן CCF של אי.בי.אי, וקרן ג'מיקס. הקרנות נהנות מתנופה, מושכות אליהן משקיעים מוסדיים והצליחו לגייס עד כה כ-2.5 מיליארד שקל. במהלך 2018 קבוצת הביטוח והפיננסים הראל השקיעה 40 מיליון דולר בקרן CCF של אי.בי.אי, וקודם לכן – מנורה מבטחים השקיעה בקרן כ-50 מיליון דולר באמצעות כספי העמיתים והנוסטרו.

 

ערן אזרן, 15/04/2019, דה מארקר

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.