• הציבור מקבל בבנקים הלוואות צרכניות בריביות שמגיעות ל-22%

הציבור מקבל בבנקים הלוואות צרכניות בריביות שמגיעות ל-22%

בעוד תקרת הריבית של המתחרים החוץ־בנקאיים היא 8% – הבנקים מעניקים הלוואות בהיקף של 4.3 מיליארד שקל בריבית של יותר מ16% ■ הריבית הממוצעת על הלוואות צרכניות, לא כולל דיור, היא 6.7% ■ הציבור חורג ממסגרת האשראי ב8.5% מההלוואות.

האם צריך לתת לאדם שהסתבך לקחת הלוואה בריבית של 20%? השאלה הזאת מפלגת את חברי הכנסת בוועדת החוקה של הכנסת, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), את פקידי הממשלה ופקידי בנק ישראל, ואת ספקי האשראי בשוק הישראלי כבר חודשים ארוכים.

המחלוקת נובעת מההשלכות הקשות שעשויות לנבוע מההחלטה. מצד אחד, מי שזקוק להלוואה ב-20% ריבית הוא אדם נואש, שמצבו הכלכלי רע מאוד, וספק אם יוכל לעמוד בהחזר תשלומים בריבית גבוהה כל כך. סביר להניח שההלוואה היקרה רק תסבך אותו עוד יותר, וסופו שיגיע לפשיטת רגל.

מצד שני, אנשים נואשים נוקטים בפתרונות נואשים – והחלופה של אותו לווה היא לפנות בצר לו לשוק האפור, כלומר לשוק האשראי הלא חוקי. שם גם יעמידו לו הלוואה בריבית הרבה יותר גבוהה, וגם ישברו לו את הרגליים והידיים אם וכאשר יתקשה לעמוד בהחזרים.

נתונים בכתבה

בשאלה מה עושים ואם מגבילים את תקרת הריבית המותרת לגבייה בישראל ובאיזה אופן, מתלבטת ועדת החוקה כבר חודשים ארוכים במסגרת הדיונים על חוק אשראי הוגן. זהו שם חדש לחוק שקיים מאז 1993, ונקרא כל השנים "חוק הלוואות חוץ־בנקאיות". השם הקודם מלמד על מציאות האשראי בישראל, שרק חוק חדש יכול לשנות אותה: יש כיום בישראל תקרת ריבית מותרת לגבייה מלווים יחידים (אין תקרה לגבי חברות ועסקים), אבל היא חלה רק על גופי אשראי חוץ־בנקאי – הבנקים פטורים ממנה. כלומר הבנקים יכולים להעמיד לאנשים בודדים אשראי בכל ריבית שהיא.

כאשר נחקק החוק ב-1993 תקרת הריבית שנגזרה ממנו היתה 40% – תקרה גבוהה מאוד, שאיפשרה לגופי האשראי החוץ־בנקאי להעמיד הלוואות יקרות ללווים חלשו שהסתבכו, ושהבנקים לא רצו להעניק להם אשראי. כיום, בעקבות ירידת ריבית בנק ישראל, תקרת הריבית דעכה לכ-8% בלבד. בתקרה הזאת, גופי אשראי חוץ־בנקאי מדווחים כי הם דוחים 85% מהפונים אליהם, בעיקר משום שריבית של 8% אינה מצדיקה את הסיכון הנובע ממתן הלוואה לכמות לא מועטה של אנשים.

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.