• הצעת חוק: חברת ביטוח שתפעל בחוסר תום לב תשלם תוספת פיצויים של עד 20%

הצעת חוק: חברת ביטוח שתפעל בחוסר תום לב תשלם תוספת פיצויים של עד 20%

על פי הצעת החוק שאושרה לקריאה ראשונה, בית המשפט יוסמך לפסוק למבוטח פיצויים של עד פי 20 מריבית החשב הכללי. הילה דוידוביץ, נציגת משרד המשפטים: הממשלה תומכת בהצעה.

חברת ביטוח שלא תעמוד בהתחייבותה ולא תשלם למבוטח פיצויים שנקבעו בבית המשפט, בית המשפט יוסמך לפסוק למבוטח פיצויים של עד פי 20 מריבית החשב הכללי, שעומדת היום על אחוז אחד. בהתאמה תוספת הפיצוי למבוטח תעמוד על עד 20%.

כך קבעה השבוע ועדת החוקה של הכנסת בעקבות הצעת החוק של ח"כ אורי מקלב. ההצעה מבקשת להגדיל את הריבית המיוחדת הקבועה בחוק, ולאפשר לבית המשפט לפסוק פיצוי עונשי לחברת הביטוח, בשיעור של עד כפל תגמולי הביטוח להם זכאי המבוטח, במקרה שחברת הביטוח נהגה בחוסר תום לב בבירור חבותה, בביטוחים מפני מחלות, אשפוז, סיעוד וביטוח רכב חובה. נציגת משרד המשפטים עו"ד הילה דוידוביץ אמרה שהממשלה תומכת בהצעה, עקב הצורך וההבנה שקיימת בעיה בשוק בכך שמבוטחים לא מקבלים את המגיע להם. "אנו בוחנים את הכלים שיש בידי המפקח", אמרה, "במטרה לתת למפקח כלים בהם הוא יוכל לפעול כנגד חברות ביטוח שלא משלמות את מה שהן צריכות לשלם למבוטחים".

חוק חוזה הביטוח קובע כי חברת ביטוח חייבת לשלם תגמולי ביטוח תוך 30 יום. חברה שהפרה את חובתה לשלם את תגמולי הביטוח במועדים הקבועים בחוק, מפרה את חוזה הביטוח, והמבוטח יכול לתבוע אותה בגין ההפרה, הפרשי הצמדה וריבית, וכן פיצוי בגין הנזק שנגרם למבוטח עקב העיכוב בתשלום התגמולים. החוק הנוכחי קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק פיצויים בגובה של עד פי שלוש מהריבית של החשב הכללי באוצר. ריבית החשב הכללי עומדת בשנים האחרונות על 1%.

רבע מהמבוטחים מתייאשים

"הצעת החוק הינה הצעה צרכנית שנועדה להגן על צרכן חלש שמבקש לממש את הביטוח, מפני חברות גדולות ודורסניות", אמר ח"כ מקלב בדיון. "ההצעה נועדה להעביר מסר חד לחברות הביטוח. פעם קראו לזה שיטת מצליח, היום זה הפך לשיטת יצליח. רבע מהמבוטחים מתייאשים". לדברי מקלב, "בתי המשפט לא נותנים מענה, כיון שאנו המחוקקים לא אמרנו את דברינו. מדובר בתופעה רחבה מאוד."

סגנית המפקחת על הביטוח, ליאורה הירשהורן, מסרה לוועדה נתונים על תביעות שהוגשו לחברות הביטוח ולא נדונו בבית משפט. בשנת 2015 הוגשו כ-804 אלף תביעות. מהן, אושרו באופן מלא או חלקי כ-660 אלף תביעות וכ-76 אלף נדחו. כ-49 אלף תביעות נסגרו בפשרה, ו-21 אלף מהתביעות בוטלו.

"סנקציה בלתי הגיונית"

נציג איגוד חברות הביטוח, ירון אליאס, טען כי הסנקציה המוצעת בלתי הגיונית ולא מידתית. "ריבית החשכ"ל עומדת בממוצע על 4% מה שעלול להביא לפיצוי עונשי בסך 80%, זה בלתי הגיוני בעליל", אמר. "הקפיצה לפי 20 מעידה על מהלך בלתי שקול. בדומה לקפיצה של עונש בגין עבירה פלילית משלוש שנות מאסר ל-20 שנות מאסר".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי השיב לאליאס ואמר "תתפלא, אבל עשינו את זה". לטענת סלומינסקי הציבור מרגיש שחברות הביטוח לא פועלות כראוי. "החברות לא שולחות פרחים למבוטח אלא מנצלות את הצרכנים וכאשר מדובר בתופעה, אנו נאלצים לפעול וללמד אתכם שאתם צריכים לבדוק את עצמכם האם בהינף יד אתם מנצלים את הכח הרב שלכם", אמר. "מדובר בקליינט שלכם שמשלם כל חייו, וברגע של חולשה בו הוא נזקק לכם, אתם נעלמים. אתם צריכים לעשות חשבון נפש".

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.