• הקשר בין מכשיר ההשקעה לתשואות

הקשר בין מכשיר ההשקעה לתשואות

האם מנהלי ההשקעות אכן עושים תשואות טובות יותר ממדדי השוק ה"טיפשים"? והאם מכשיר ההשקעה דרכו אני מנהל את תיק ההשקעות הוא האופטימלי עבורי?

רובנו חושבים שרב מנהלי השוק לא מצליחים לאורך זמן לייצר תשואות גבוהות יותר ממדדי השוק. כמו כן רובנו שמעו על מבחן הקוף אשר בוחר באופן אקראי לחלוטין מניות ומצליח לייצר תשואה לא פחות טובה ממנהלי השקעות.

הרי מה מנהל השקעות בקרנות נאמנות עושה בניהול מסלול מנייתי אקטיבי?

בוחר מניות באופן סלקטיבי אשר לדעתו ייצרו את התשואה הטובה ביותר ועבור השירות הזה הוא גובה דמי ניהול יקרים אשר "אוכלים" מהתשואה. (עלויות דמי ניהול בבנק בקרנות נאמנות מסלול מניות בין 2-3 אחוז).

אך ישנם משתנים שממעטים לדבר עליהם, מכשירי ההשקעה והעלויות הנלוות:

כאן שוב אני חוזר להשוואה בין ניהול תיקים דרך הבנק או דרך יועץ השקעות לניהול דרך קופות גמל (תיקון 190 ו/או פוליסות פיננסיות) עליה הסברתי לא מעט ובהרחבה בשבועות האחרונים, אך כעת בואו ונראה קצת מספרים:

מצ"ב השוואה (מתוך אתר הגמל נט) בין מסלול מנייתי קופות גמל ילין ואלטשולר לבין מדד תל אביב 100 ותל אביב 25 בחמש השנים האחרונות:*

ילין לפידות מצטבר חמש שנים: 44.33%, ילין ממוצע שנתי: 7.49%

אלטשולר מצטבר חמש שנים: 50.71%, אלטשולר ממוצע שנתי: 8.4%

תל אביב 100 מצטבר חמש שנים: 14.31%, ת"א 100 ממוצע שנתי: 2.66%

תל אביב 25 מצטבר חמש שנים: 22.49%, ת"א 25 ממוצע שנתי: 4.07%

ניתן לראות:

 • פערים גדולים בתשואה ברוטו שגם אחרי ניכוי עלויות דמי ניהול נשארים גדולים.
 • ניתן לבצע השוואה זאת לתקופות שונות ועדיין הפערים הם משמעותיים.

ניתן לראות באופן מובהק שיש יתרון משמעותי לקופות הגמל כמכשיר השקעה (כמובן משתנה בין הקופות השונות) מול מדדי השוק. כעת אנא שימו לב !!

בניהול עצמי דרך הבנק או דרך מנהלי תיקים אין כלים טובים (ניתן להשוואת תשואות של קרנות נאמנות ותעודות סל לתקופה של 3 שנים בלבד) לביצוע השוואות בין התשואה שהשיג מנהל התיקים או יועץ ההשקעות עבור התיק בשלמותו !! ומניסיוני מעטים הלקוחות אשר מנסים לבצע השוואות זאת בעצמם או דורשים זאת ממנהל ההשקעות/יועץ ההשקעות.

מצב זה נח מאד למנהל התיקים/יועץ ההשקעות כך התיק נשאר תחת חזקתו וממשיך לגבות את עמלות השוטפות ודמי הניהול. תמיד הרי ניתן להסביר ירידות ועליות בשווקים בהסבר מקצועי כזה או אחר.

שונה לחלוטין כאמור המצב בניהול כספים תחת קופות גמל:

(פנסיה, מנהלים, השתלמות, פוליסות פיננסיות) אשר בניהול כספים אלו קיימים אתרי השוואה כמו גמל נט, פנסיה נט, ביטוח נט. אלו אתרים אשר מתופעלים על ידי משרד האוצר ומעודכנים באופן רציף, ובהם ניתן לבצע השוואות שונות בין היתר:

 1. השוואה תשואות בין קופות גמל בתקופות זמן שונות ומסלולי השקעה שונים.
 1. השוואות בין קופות גמל למדדי שוק בכל תקופת זמן ומסלולי השקעות.
 1. השוואה בין מדדי שארפ וסטיית תקן.

לסיכום יש חשיבות גדולה למכשיר ההשקעה דרכו אנחנו מנהלים את כספנו:

לקוח אשר מנהל את כספו דרך חשבון הבנק האישי שלו ומשלם עמלות לבנק ובנוסף דמי ניהול למנהל התיקים שלו, לדוגמא (אלטשולר שחם). יכול לקבל ובקלות את אלטשולר שחם כמנהל השקעות במכשיר השקעה: איכותי יותר בהרכב ומבנה ההשקעות, זול יותר בעלויות ניהול, בתנודתיות נמוכה יותר, בר השוואה בכל עת למתחרים ולמדדי שוק ועם יתרונות מיסוי. כל אלה משפיעים על התשואה השוטפת ועל התשואה בריבית דה ריבית ומגדילים בשורה התחתונה את כמות הכספים.

חשוב לדעת היקף הנכסים המנוהלים דרך חשבונות אישיים בבנקים הוא עצום והבנקים וחברות ניהול התיקים בעלי אינטרס מובהק לשמר את מבנה הניהול כמו שהוא היום.

 

ט.ל.ח

יוסי פיצחדזה, 03/01/2016

 

 • בדיקה נעשתה בתאריך 03/01/2016

שוק ההון

 • מהי פוליסה פיננסית?

  פוליסה פיננסית היא תיק השקעות/חסכון מנוהל לטווחי זמן שונים, המיועד לאדם אשר מעוניין בחסכון נזיל למשיכה בכל עת, אשר ניתן השקיע בו בסכום חד פעמי או בהוראת קבע שוטפת, עבור עצמו, ילדיו, נכדיו ולכל מטרה.

 • מה ההבדלים העיקריים בין חסכון שוטף בפיקדון/חסכון בנקאי לבין חסכון בפוליסת חסכון?

  בפוליסת חסכון: הכספים נזילים למשיכה בכל עת ולא סגורים לתקופה מוגדרת, אין קנסות ועלויות משיכה, ניתן לחסוך גם בסכומים קטנים, הכספים מושקעים בשוק ההון. בפיקדון בבנק: הריבית נמוכה יחסית לאפיקי השקעה מנוהלים בבורסה בראייה היסטורית, רמת הנזילות היא נמוכה ובמקרה של שבירת פיקדון קיים קנס בצורת הריבית שהצטברה, אין מסלולי השקעה והכסף אינו מנוהל אלא מניב ריבית (נמוכה מאד עד אפסית כיום) ידועה מראש.

 • מהם נכסים בלתי סחירים וכיצד הם משפיעים על התשואה?

  בפוליסה פיננסית כמו גם בקופת גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים. חלק מהתיק ההשקעות מושקע בנכסים לא סחירים, כגון: אג"ח לא סחיר, קרנות השקעה, קרנות גידור, נדל"ן מניב, הלוואות. השקעות אלא מניבות תשואה אשר אינה תלויה באופן ישיר בשוק ההון הסחיר התנודתי ומהוות עוגן לתיק ההשקעות הסחיר. כמו כן ההשקעה בנכסים לא סחירים אינה מתאפשרת דרך ניהול כספים בבנק אלא רק בניהול של גופים מוסדיים. פוליסה פיננסית היא תיק מנוהל מוסדי ולקוח אשר בחר לנהל את כספו דרך פוליסה פיננסית אכן נהנה מיתרון.

 • אני מנהל כספים בבנק דרך ניהול תיקים, האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190?

  בהחלט כן, היתרונות הם רבים: א. עלויות ניהול זולות יותר. ב. שקיפות בתשואות (גמל נט) מול יצרנים אחרים. ג. עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך אפסיות לעומת הבנק. ד. תשואות עדיפות ובאופן משמעותי לאורך זמן (גמל נט). ה. שימוש בנכסים לא סחירים אשר מקטינים את התלות בשוק ההון. ו. דחיית מס, היות וניתן לשנות מסלולי השקעה ללא הגבלה, ללא עלות וללא אירוע מס. ז. מס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ראלי. (נכון להיום בסביבת אינפלציה אפסית בהחלט יתרון). ח. ניתן לנייד מיצרן ליצרן ללא עלות וללא אירוע מס בקלות. ט. הרכב נכסים סחיר איכותי יותר ומפוזר יותר ללא קרנות נאמנות "של הבית". י. אפשרות לא לשלם מס הכנסה בכלל !! בעת מימוש הכספים כקצבה מוכרת לכל החיים.

 • מנהל ההשקעות בניהול תיקים הוא אלטשולר שחם (לדוגמא), האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190 באלטשולר שחם?

  בהחלט כן מאותן סיבות שרשמתי מעלה. תיק ההשקעות דרך ניהול תיקים בבנק באלטשולר הוא שונה לחלוטין בין תיק השקעות אלטשולר גמל באותו רמת סיכון !! כאמור דרך הבנק לא ניתן להחזיר נכסים לא סחירים, לקבל הטבות מס, לשלם פחות ד.נ, לשנות מסלול השקעה ללא אירוע מס ותשלום עלויות ק/מ על כל פעולה אשר מממנת את הבנק אבל פוגעות בתשואה.

 • מהו ארביטראז' מיסוי?

  ארביטראז' מיסוי מאפשר ניצול תכנוני מס בחלופה להשקעות פיננסיות בקרנות נאמנות, ניהול תיקים, פקדונות וכו'. 1. שימוש בקרן השתלמות וקופת גמל בניהול אישי לדחיית תשלום מס. 2. שימוש בקופת גמל ל"קצבה מוכרת" לדחיית תשלום מס על פי תיקון 190 (משיכה חד פעמית על ידי היוון קצבה מוכרת). 3. שימוש ב"פוליסת חסכון" כפלטפורמה לניהול השקעות בשוק ההון תוך ניצול ארביטראז' מיסוי (פטור במעבר בין מסלולים, דחיית מס, ניכוי מס רווח ראלי לגילאי 67+).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.