• זהירות אג"ח קונצרנים לפניך

זהירות אג"ח קונצרנים לפניך

אלן גרינספאן, מי שהיה יו"ר הפד האמריקני בין השנים 1987 ל-2006, הצהיר לאחרונה כי "יש לנו בועה בשוק המניות ובשוק אגרות החוב". בראיון לבלומברג טען גרינספאן כי הבועה בשוק אגרות החוב תהפוך לבעיה קריטית בקרוב, בעיקר בגלל שאנחנו מתמודדים עם תחזית לא יציבה לטווח הארוך, שבה האינפלציה תתגבר. למי ששכח או לא ידע, אז גם בסוף 1996 כאשר שוקי המניות והאג"ח שברו שיאים מידי יום, הזהיר גרינספאן מפני "התרוממות רוח לא רציונאלית". יכול להיות שכמו אז, גם היום אנחנו 3 שנים לפני התפוצצות הבועות האלו, אבל נורות האזהרה בשוק האג"ח הקונצרני כבר מהבהבות בעוצמה חזקה וכדאי לקחת את זה בחשבון כבר עכשיו.|

אחד הסימנים הברורים לכך, הוא הראלי המטורף של שוקי האג"ח בארץ ובעולם בשנים האחרונות. למעשה, אגרות החוב נמצאות במגמת עליה חזקה כבר למעלה מעשר שנים בתמיכת הפחתות הריבית בשווקים ותוכניות ההרחבה הכמותיות בעולם. ככל שהריבית יורדת, כך גם עולה מחירן של האג"ח ויורדת התשואה שלהן לפדיון (כידוע, יש קשר הפוך בין מחיר אג"ח לתשואה שלה – כשהמחיר עולה התשואה לפדיון יורדת וההיפך). העובדה שהבנקים המרכזיים בעולם רוכשים אג"ח בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים בחודש גם מגדילה בצורה מלאכותית את הביקוש באפיק, ודוחפת את המחירים עוד למעלה.

באירופה אפשר לראות את ההשפעה של התופעה הזו על שוק האג"ח ביתר שאת. לאחר תקופה ארוכה של רכישות אג"ח (הבנק המרכזי רוכש כרגע אג"ח בהיקף של כ-60 מיליארד יורו בחודש), הבנק המרכזי מיצה את כל פוטנציאל האג"ח של המדינות החזקות, ולכן בשנה האחרונה הוא נאלץ לרכוש אג"ח של מדינות חלשות יותר ואג"ח של חברות בדירוגים נמוכים. הביקוש המלאכותי הזה הוריד בצורה דרמטית את התשואה לפדיון של אג"ח של מדינות וחברות בעלות פרופיל סיכון גבוה.

הבעיה אפילו חריפה יותר באפיק הקונצרני. בעוד באג"ח הממשלתיות בארה"ב ובארץ הואט קצב עליית המחיר לאור העלאת הריבית בארה"ב, האג"ח הקונצרניות המשיכו לעלות בחדות בגלל הניסיון של המשקיעים להשיג עוד כמה אחוזי תשואה לתיק שלהם. העליות האלו הובילו להתכווצות חריגה במרווחי התשואה בין האג"ח הקונצרניות לבין האג"ח הממשלתיות המקבילות. בנטרול האג"ח של חברות הנדל"ן האמריקניות שהחלו להיסחר בת"א בשנים האחרונות, שמעוותות את התמונה כלפי מעלה היות והן מנפיקות חוב בריבית גבוהה יותר, מרווח התשואה בין האג"ח הקונצרניות לממשלתיות עומד כעת על רמה דומה לזו שהייתה ב-2007, ערב התפוצצות בועת הסאב-פריים. אלו מרווחי תשואה נמוכים מידי לדעתנו שאינם מפצים על הסיכון האמיתי הטמון בהשקעה, במיוחד באג"ח בדירוגים הנמוכים.

לאחרונה, החל הפד האמריקני למכור את תיק האג"ח האדיר (מעל 4 טריליון דולר) שהוא רכש מאז 2008, וזאת במקביל להמשך תוכנית העלאת הריבית שהוא מבצע. ככל שהריבית בארה"ב תעלה, יעלו איתה תשואות האג"ח האמריקניות והן עשויות למשוך אחריהן גם שוקי אג"ח נוספים ברחבי העולם, כולל ישראל. כשהתשואות של האג"ח הממשלתיות המקומיות יחלו לעלות, אנו צפויים לראות עליית תשואות גם באפיק הקוצרני. היות שמרווחי התשואה נמוכים להערכתנו באופן קיצוני, עליית התשואות באפיק הקונצרני תהיה חזקה יותר, כלומר ירידת מחיר חדה יותר.

לאור האמור, אנחנו ממליצים למשקיעים להתרכז בהשקעה באג"ח קצרות מאוד של חברות יציבות. אג"ח אלו אמנם מניבות כרגע תשואה לפדיון נמוכה יחסית, אבל במקרה של שינוי כיוון באפיק הן לא תפגענה בצורה משמעותית, אם בכלל. מנגד, אנחנו ממליצים להתרחק מהשקעה בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, במיוחד מאג"ח בדירוגים נמוכים ומאג"ח בעלות מח"מ ארוך, שם אנו מעריכים שנראה את הפסדי ההון הגדולים ביותר בהמשך הדרך.

 

מגזין אלטשולר שחם 13/02/2018

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.