• חברות הלוואות העמיתים פונות גם לעסקים הקטנים

חברות הלוואות העמיתים פונות גם לעסקים הקטנים

לא רק למשקי הבית: אחרי הסדרת פעילותן של החברות המתווכות בין לווים ומלווים, כעת הן פועלות לקחת נתח במתן אשראי לעסקים קטנים. חברת טריא: "עד סוף 2018 נגיע להלוואות של מיליארד שקל".

חברת הלוואות העמיתים (P2P) טריא, תיכנס לתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, כך נודע ל-ynet. החברה שהתמקדה עד כה בהלוואות במסגרת שיתופי פעולה עם ארגונים וחברות, תציע לעסקים הקטנים אשראי בתוך שלושה ימי עסקים מיום מילוי הבקשה במלואה.

מדובר בשינוי משמעותי ראשון בשוק הזה, לאחר כניסתו לאחרונה לתוקף של החוק המסדיר את פעילותן של הפלטפורמות העוסקות בתיווך אשראי ומקשרות בין לווים למלווים, ללא צורך במעבר דרך המערכת הבנקאית.

החברה שמפעילה את הפלטפורמה ומספקת את שירותי התיווך, מציעה מצד אחד לציבור להשקיע את כספו ומהצד השני היא מלווה את הכסף הזה. עם זאת, היא לא נוטלת על עצמה את הסיכון של אי החזר החוב, בניגוד למערכת הבנקאית. תמורת שירותי התיווך הפלטפורמה גוזרת עמלה והיא מאפשרת למשקיע לעקוב באופן שוטף אחרי התיק הפיננסי שלו.

במסגרת החקיקה החדשה, נאסר על הבנקים להיכנס לתחום למשך 3 שנים, על מנת לאפשר לפלטפורמות הללו להתבסס ולהוות אלטרנטיבה ותחרות לאשראי הבנקאי. כמו כן אושר לאותם גופים להעניק הלוואות גם לעסקים בסכום שאינו עולה על מיליון שקל להלוואה.

בישראל פועלות כיום ארבע פלטפורמות להלוואות בין אנשים – Eloan שבבעלות מיטב דש, בלנדר וטריא המתמקדות בהלוואות לאנשים פרטיים ו- BTB בניהולם של שלומי תורג'מן ואלון כץ, המתמחה בהלוואות לעסקים בלבד.

היקף האשראי הכולל שהעניקו כל הפלטפורמות יחד מתקרב למיליארד שקל, כאשר טריא מחזיקה בנתח האשראי הגדול ביותר, כ-560 מיליון שקל. רק חלק קטן מהפעילות של החברות, כאמור, מכוון לעסקים קטנים.

לדברי נדב מנסדורף, שותף וסמנכ"ל אסטרטגיה בטריא, החברה פיתחה מערכת לניהול וחיתום אשראי עסקי שמתבסס, על הרחבת יכולות מערכת החיתום לאשראי צרכני שלה. "הריבית בהלוואות שתעניק החברה לעסקים תנוע בין 5%-9% כשכל הריביות הן קבועות ולא צמודות".

לדבריו, מאז החלה את פעילותה בשלב ההרצה, העניקה כבר למעלה מ-20 מיליון שקל הלוואות לעסקים. בטריא מעריכים כי עד סוף 2018 יחצה תיק ההלוואות שלה את מיליארד השקלים.

שוק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים עומד על כ-250 מיליארד שקל ובניגוד לאשראי הצרכני, הנשלט רובו ככולו על ידי המערכת הבנקאית, בשוק האשראי העסקי ניכרת כניסה אינטנסיבית של שחקנים קיימים וחדשים בעיקר מקרב הגופים המוסדיים.

"לא יכול להיות שמגזר שתרומתו למשק כל כך משמעותית (למעלה מ-50% מהתוצר העסקי) מקבל פחות מחמישית מהאשראי בזמן שחברות ואנשים שתרומתם מוטלת בספק, נהנים מזרימה בלתי פוסקת של אשראי בתנאים שרובנו היינו חולמים עליו", אומר מנסדורף.

 

אליצפן רוזנברג, 03/05/2018, ynet

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.