• יאיר לוינשטיין: מה שעבד טוב לאלטשולר שחם הוא בעיקר רכיב המניות

יאיר לוינשטיין: מה שעבד טוב לאלטשולר שחם הוא בעיקר רכיב המניות

מנכ"ל אלטשולר שחם גמל ופנסיה מסכם את 2017 בשוק קרנות הפנסיה ולא צופה לשינוי גדול ב-2018

מה הן הסיבות שהובילו את אלטשולר שחם לתשואה גבוהה בפנסיה ב-2017?

"מה שעבד לנו טוב במהלך 2017 הוא בעיקר רכיב המניות, בנוסף צמצמנו חשיפה לאג"ח הקונצרני, בגלל שהמרווחים שם היו נמוכים מדי מבחינתנו. העדפנו לקחת יותר סיכון במניות וזה עבד טוב. הייתה לנו גם בחירת מניות מוצלחת. בחרנו שווקים שאנחנו מאמינים בהם, אם זה בחו"ל ואם זה בתחומים שונים, כמו חברות נדל"ן מניב שבסביבת הריבית הזו נתנו תשואה עודפת. זו תוצאה של עבודת מחקר טובה, של ניתוח נכון של השווקים והשקעות נכונות.

"אבל לא רק בתשואות אלטשולר שחם במקום הראשון, היא גם במקום הראשון בהעברות בין גופי הפנסיה השונים ב-2017. זה השינוי הכי גדול. הוא נובע מהרבה דברים, אבל בעיקר זה בא מהתשואות".

גם לקרנות האחרות הייתה שנה טובה מאוד לעומת 2016.

"כולן נתנו שנה מדהימה. כל השווקים היו הרבה יותר טובים, בעיקר שוקי המניות".

מה הייתה המגמה בעולם שהשפיעה במיוחד?

"סביבת ריבית מאוד מאוד נמוכה שאף אחד לא חושב שהיא הולכת להשתנות, ובסביבת ריבית כזו כספים מנותבים יותר לכיוון המניות".

ציינת את עניין העברות בין גופים שבו אלטשולר שחם הצטיינה ב-2017. מה הוביל לכך?

"ההעברות אלינו מגופים אחרים הסתכמו ב-2017 בכ-800 מיליון שקלים. זו מגמה שהולכת וגדלה בשנה וחצי האחרונות, כי השוק התחיל להבין, בעיקר שוק המשווקים – סוכני הביטוח וסוכנויות ההסדר – והלקוחות, שבפנסיה זה משחק מאוד גדול של תשואות. בעבר דיברו על תשואות בשוק קופות הגמל וקרנות ההשתלמות ובפנסיה דיברו רק על הגודל. מה שהתחיל להוביל את השינוי זו קרן פנסיה ברירת מחדל שהחלה לדבר בשפה הזו. בשוק התחילו להבין שיש משמעות גדולה מאוד לפער של 1% בתשואה בשנה, וכמה זה ישפיע על חיסכון של עמית בגיל 30 – שעל כל פער של 1% בשנה, איזו קצבה גדולה יותר הוא יקבל בגיל הפרישה. זה שם המשחק.

"ישנן מגמות נוספות כמו התקנון האחיד שעומד לצאת ושהולך לחזק את המגמה הזו. העמית יחליט באיזו קרן פנסיה הוא רוצה להיות והדבר הראשון שהוא יצטרך להחליט זה באיזה גוף הוא יקבל את התשואה הגבוהה ביותר. אלטשולר שחם הוא בית השקעות שלאורך שנים מצליח בעקביות לתת תשואות שמובילות לאורך זמן כמעט בכל חתך וזה מתחיל לתת את אותותיו".

איך זה בא לידי ביטוי בשטח?

"אנחנו מתחילים לראות סוכנויות הסדר שבבעלות חברות ביטוח שבעבר לא חשבו לשווק את קרנות הפנסיה של אלטשולר שחם, והן פתאום מתחילות לשווק אותן. אנחנו גם מתחילים לראות שהתשואה הופכת להיות שחקן חשוב במגרש של המכרזים, והתחלנו לזכות במכרזים כאלה. גם מתחילים לראות לקוחות שדורשים מסוכנויות הסדר להיות באלטשולר שחם. זו מגמה שהולכת ומתחזקת ואני מקווה שהיא תמשיך".

2018 תהיה באותה רמה של תשואות?

"אם לא יקרה שום דבר אקסוגני קיצוני או בעל חשיבות, וכל זמן שסביבת הריבית לא תעלה – אין סיבה שיהיה שינוי גדול. אבל אי אפשר להתחייב למספרים. בסביבת ריבית כזו, שוק המניות עדיף על האפיקים האחרים".

 

25/01/2018, מערכת עדיף

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.