• יש לכם מניות אמריקאיות או נכס בארה"ב? הם חשופים למס ירושה

יש לכם מניות אמריקאיות או נכס בארה"ב? הם חשופים למס ירושה

משקיעים רבים אינם מודעים לכך שהשקעה של יותר מ-60 אלף דולר במניות של חברות אמריקאיות או בנדל"ן בארה"ב חשופה למס עיזבון אמריקאי – שיכול להגיע ל-40% ■ בנק לאומי הודיע ללקוחותיו כי הוא עשוי לעכב כספים ליורשים עד שיקבל אישור שהמס שולם.

לקוחות של בנק לאומי המחזיקים בניירות ערך זרים קיבלו באחרונה מכתב, שלפיו "הבנק עשוי לדרוש אישור מרשות מס זרה על פטור ממס או על תשלום מס כתנאי למשיכת כספים מחשבון או להעברת נכסים לחשבון אחר". זאת הפעם הראשונה שמידע זה מועבר באופן רוחבי לידיעת לקוחות הבנק.

ישראלים רבים אינם מודעים לכך שארה"ב משיתה מס עיזבון על נכסים, כמו מניות אמריקאיות או נדל"ן בארה"ב, מעל שווי מסוים שבבעלות אדם שמת — גם אם המנוח לא היה תושב או אזרח של ארה"ב. לא מדובר בהחלטת מיסוי חדשה בנוגע למס עיזבון, אך בבנק לאומי מדווחים כעת באופן רוחבי ללקוחות על יישור קו עם רשות המסים האמריקאית, כדי לסייע בגביית אותו מס במידת הצורך.

לאומי כבר נכווה קשות מרשויות המס האמריקאיות, לאחר שעזר ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מס, ושילם קנס של כ–400 מיליון דולר. גם הבנקים הפועלים ומזרחי טפחות נמצאים בחקירת הרשויות האמריקאיות בנושא, והם צפויים לשלם קנסות כדי לסגור את ההליכים.

מבנק לאומי נמסר כי "מדובר בהעברת מידע בלבד ללקוחות, במסגרת הגילוי הנאות שלאומי סבור שעליו לתת להם בעקבות שאלות שנשאלו. אי־העברת מידע כה חשוב ללקוחות היא הפרת אמון לדעתנו". ומהי המדיניות של הבנקים האחרים מבין ארבעת הגדולים? מבנק הפועלים נמסר בצורה לקונית כי "הנושא בבדיקה"; מבנק דיסקונט נמסר כי "כל מקרה נבדק לגופו, בהתאם להוראות החלות על הבנק"; ומבנק מזרחי־טפחות לא הצליחו אתמול לתת מענה לשאלה לגבי מדיניות הבנק בנושא.

כחלק מתיק השקעות גלובלי, וכדי ליצור פיזור, משקיעים ישראלים רבים קונים גם ניירות ערך אמריקאיים (של חברות שהתאגדו בארה"ב). אם יש בידיהם ניירות ערך בשווי של יותר מ–60 אלף דולר, יורשיהם חשופים למס עיזבון בשיעור של 10%–40% — על כל דולר מעל 60 אלף דולר — ולא משנה מהי האזרחות או התושבות של המוריש.

כלומר, יורשיו של מי שמחזיק במניות של אפל, גוגל, אמזון או חברה אחרת שהתאגדה בארה"ב, והשווי של המניות גבוה מכרבע מיליון שקל — חשופים לאי־העברת המניות אליהם עד שיביאו לבנק אישור כי שילמו מס עיזבון כנדרש בארה"ב.

עו"ד מונטי סילבר ממשרד איתן מהולל שדות, המתמחה במיסוי אמריקאי, מסביר כי המס יחול גם כשמדובר בהשקעה במוצרי מדדים ("מכשירי אינדקס"), שנסחרים כתעודות סל או קרנות נאמנות (ETF) על המדדים בבורסות האמריקאיות, למשל המוצר "ספיידר", המחקה את מדד 500 S&P.

גם השקעות נדל"ן בארה"ב חשופות למס העיזבון באופן דומה. אם הנכסים שצבר אדם בארה"ב יהיו שווים יותר מ–60 אלף דולר בעת מותו, הרשויות האמריקאיות צפויות לדרוש מס על שווי של יותר מ–60 אלף דולר — גם אם המנוח כלל אינו אזרח אמריקאי, ואף אם לא ביקר בארה"ב מעולם. מס עיזבון זה חל גם על יצירות אמנות, תכשיטים וכסף מזומן בכספות שמוחזקים בארה"ב, אבל לא על מזומנים בחשבונות בנק אמריקאיים.

לאומי ללקוחות: פנו ליועצי מס

בפנייה של בנק לאומי ללקוחות נכתב: "ארה"ב מטילה מס עיזבון על נכסי עיזבון של נפטר, הממוקמים בארה"ב, לרבות על מקרקעין ומניות שהונפקו על ידי חברה אמריקאית. החוק קובע פטורים, ומתיר ניכויים מסוימים".

מעבר להודעה על כך שהבנק עשוי לדרוש אישור על תשלום מס כתנאי למשיכת כספים מחשבונו של המוריש או להעברת נכסים לחשבון אחר, בבנק לאומי מייעצים ללקוחות החשופים לקבל ייעוץ מיועץ מס מוסמך "לגבי השלכות המס הנובעות מהשקעה בניירות ערך זרים".

מי שמשקיע סכומים גבוהים בניירות ערך של חברות אמריקאיות או נדל"ן בארה"ב יכול לפתור את החשיפה למס עיזבון באמצעות העברת הנכסים לחברה. סילבר מציין כי זה פתרון שדורש תכנון וטיפול מיוחד, ומוסיף: "אם ההעברה נעשתה פחות משלוש שנים לפני המוות, יחול מס עיזבון, ובמקרים מסוימים גם העברת הנכסים יכולה להיחשב אירוע מס".

אפרת נוימן, 20/02/2017, דה מארקר

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.