• כל הסיבות למכור דירה שלישית ולשים את הכסף בקופת גמל להשקעה

כל הסיבות למכור דירה שלישית ולשים את הכסף בקופת גמל להשקעה

פטור של עשרות ואף מאות אלפי שקלים ממס שבח, פטור ממס רווחי הון ותנאי משיכה מושכים – כל ה"סוכריות" של משרד האוצר עבור מי שימכור דירות להשקעה וישים את הכסף בגמל להשקעה

אי אפשר להתעלם מדברים שקורים בשנה האחרונה בתחום הנדל"ן בישראל. לא רק שמשרד האוצר מאותת למשקיעים חדשים להדיר רגליהם משוק הנדל"ן, אלא אף קורא בקול רם למכור את הדירות הנוספות שברשותם.

כ-80 אלף דירות בישראל נכנסות תחת הקטגוריה של דירה שלישית ומעלה. זו כמות אדירה של דירות, המספיקה כדי לפתוח קטגוריה חדשה באתר יד 2: "יד 2 לדירה 3".

שפע הדירות האלו מוחזק על ידי כ-55 אלף משפחות, המחזיקות לפחות שלוש דירות.

משפחות אלה יאלצו לקבל החלטה במהלך שנת תשע"ז: האם לנצל את שלל ההטבות הניתנות למי שיחליט למכור את הדירות להשקעה שבבעלותו או שמא לשלם את מחיר ההתבצרות עד יעבור זעם, אם בכלל.

כמו בכל נושא ועניין בישראל, הביקורת על התנהלות הממשלה רבה וקולנית, אבל נראה שדווקא הפעם, הממשלה חשבה על הכל: מחד, היא קונסת את אספני הדירות, ומאידך, מצ'פרת את מוכרי הדירות בפטור ממס בעת המכירה. ולא רק זה, אלא שהממשלה גם הכינה עבורם אפיק השקעה חלופי ומשתלם.

אפשר לראות את זה כשילוב מופלא של תנועת מלקחיים יחד עם שיטת המקל והגזר, כשהמטרה ברורה: הגדלת היצע הדירות בישראל והורדת מחיריהן.

מקל, גזר והפעם גם קצפת

המקל. אם תשמרו על הדירה השלישית ומעלה שברשותכם, תאלצו לשלם עליה מס שעשוי להגיע עד 18,000 ש"ח בשנה.

הגזר. המדינה מציעה פטור ממס שבח למי שימכור את דירתו עד ה-1 באוקטובר 2017. מדובר בשמונה חודשים בלבד, טווח זמן לא מאוד מרווח בכל הקשור בעסקי נדל"ן.

אז למה כדאי לשקול "להילחץ" ולמכור?

 1. כדי למכור דירה במחירי שיא.
 2. בשביל ליהנות מהטבה משמעותית – פטור ממס שבח בשווי של עד 85,000 ש"ח לכל דירה שתמכרו, ועד שלוש דירות.


ואם גזר לא מספיק, הנה הקצפת.
אם מכרתם את הדירה, תוכלו להשקיע את כספי המכירה במוצר הדגל החדש של האוצר, קופת גמל להשקעה.

איפה בדיוק הקצפת כאן? תהנו מפטור מלא ממס על הרווחים שקופת הגמל להשקעה תניב עבורכם.

נתעכב לכמה משפטים על העניין הזה של פטור מלא ממס על הרווחים.

כמו שבנג'מין פרנקלין כתב פעם, שום דבר בחיים אינו בטוח מלבד מסים ומוות.

אכן, קשה למצוא בישראל משהו שאנחנו לא משלמים עליו מס.

אם נתייחס לעולם החסכון וההשקעה, אז על רווחים מהשקעות אנחנו משלמים מס רווחי הון שעומד ברוב המקרים על 25% מהרווחים. תסכימו איתנו ש-25 שקלים שהולכים לקופת המדינה מתוך כל 100 שקלים שהרווחנו, זה לא מעט בכלל.

שני המקומות היחידים (כרגע) בהם אנחנו לא משלמים מס על רווחי הון הם:

 1. בקרנות ההשתלמות שלנו.
 2. בחסכונות שלנו לפנסיה.


אז אם ככה, "המתנה" שהמדינה נותנת לנו על מכירת דירה שלישית היא משמעותית: נפתח עבורנו אפיק חסכון והשקעה נוסף פטור ממס: אם נמכור את הדירה/דירות ונשים את הכסף בגמל להשקעה, נוכל למשוך אותו בפטור מלא ממס, גם במשיכה הונית של הכסף.

בעברית: נוכל למשוך את כל הכסף בפעם אחת (או במספר פעמים, אם נרצה) בלי לשלם מס.

יש קצת אותיות קטנות: אפשר להפקיד עד 2.5 מיליון ש"ח בסך הכל, נצטרך להיות בני/בנות 60 ומעלה וקופת הגמל שלנו צריכה להיות ברשותנו לפחות חמש שנים כדי למשוך בפעם אחת. זהו.

קצת מספרים – כי הטבלה לא משקרת

table-2

מה הטבלה הזו מראה?
כך חישבנו: לקחנו על עצמנו הנחות מחמירות. התייחסנו למחירה של דירת 3 חדרים ממוצעת בגבעתיים, שדמי השכירות עבורה נמצאים ברף העליון של דירות מסוגה. לא לקחנו בחשבון עלויות תחזוקה שוטפות, השוחקות את התשואה של כל דירה להשקעה. התעלמנו גם מגורם נוסף שעשוי לשחוק את התשואה: מצב בו הדירה עומדת ריקה ולא מושכרת למשך חודש או יותר.

שמס על דירה להשקעה שוחק מאוד את התשואה שהיא מניבה. אם הפער בין התשואות נראה לכם לא ממש דרמטי, אז הוא דווקא כן – 30%.

אפשר לדבר על נדל"ן והשקעות עוד ועוד ולייצר אין ספור השוואות באינסוף הנחות עבודה.

בשורה התחתונה

אתם אלו שצריכים להחליט איזה אפיק השקעה יהיה עדיף לטעמכם בעשור הקרוב.

במילים אחרות, באיזו קבוצה אתם? זו המאמינה כי מחירי הנדל"ן ימשיכו לדהור קדימה, צעדי הממשלה יכשלו, הקונים ישברו וימשיכו לתדלק את הבועה, או שאתם חלק מהקבוצה שסבורה כי המשקיעים יצאו מהשוק, המחאה הציבורית תלך ותגבר, השוק יקפא, מלאי הדירות הפנויות ימשיך לגדול, ובסופו של דבר הבועה תתפוצץ.

 

רונן מדמוני, מנהל תחום גמל והשתלמות ב-IBI

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.