• כל השאלות והתשובות על מכירת דירה שלישית והפקדה בגמל להשקעה

כל השאלות והתשובות על מכירת דירה שלישית והפקדה בגמל להשקעה

כמה כסף אפשר להפקיד בגמל להשקעה אם מוכרים דירה ולמה הטבות המס כל כך אטרקטיביות? כל השאלות בעקבות העניין הרב שעוררה הכתבה במגזין האחרון.

 

"שוק הנדל"ן מתקרר", זוהי הכותרת של הסקירה הרבעונית שפירסם משרד האוצר לפני מספר ימים. גם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה נתונים על ירידת מחירים במשך חודשיים ברציפות.

האם השוק באמת מתחיל להתקרר? זה נראה שכן אבל בשלב זה עדיין קשה לזהות מגמה מובהקת.  כך או כך, אין ספק שהצעדים שמבצע משרד האוצר כדי לצנן את שוק הדיור מעוררים עניין רב.

איך אנחנו יודעים? בחודש שעבר כתבנו כאן על כל הסיבות למכור דירה שלישית ולשים את הכסף בקופת גמל להשקעה.

בכתבה פירטנו על ה"סוכריות" שמשרד האוצר מעניק למוכרי דירה שלישית, בהן פתיחת קופת גמל להשקעה מיוחדת בה ניתן להפקיד סכומים גבוהים ולמשוך אותם עם הטבות מפליגות ביחס לאפיקים אחרים.

הכתבה הזו עוררה עניין רב. היא פורסמה ב-TheMarker, שותפה למעלה מ-1,000 פעמים בפייסבוק, נקראה על ידי אלפים ומוסיפה לקבל תגובות.

הכתבה הזו גם עוררה שאלות רבות, ביניהן כמה כסף אפשר להפקיד בקופת הגמל הזו? מה זו בעצם דירה שלישית ומהן הטבות המס? הנה השאלות העיקריות וכל ההסברים.

***רגע לפני פרסום הכתבה, בג"ץ הוציא צו על תנאי לחוק מיסוי דירה שלישית, ולכן, כרגע לא ברור מה יהיה נוסחו הסופי***

 

מהן הטבות המס המעניינות בקופת הגמל להשקעה עבור מי שימכור דירות?

החוק החדש מאפשר הטבת מס מעניינת לפיה אפשר להפקיד את התמורה ממכירת דירה בקופת גמל להשקעה ולקבל פטור ממס על הרווחים שתניב הקופה.

מהי ההטבה? פטור מלא ממס על הרווחים במשיכת הכספים. (כן, גם בעת משיכה הונית, כלומר בסכום חד פעמי).

האותיות הקטנות: הפטור ינתן אם חלפו לפחות חמש שנים מפתיחת הקופה והחוסך הגיע לגיל 60. תנאי נוסף הוא שהחוסך לא רכש דירה מגורים נוספת מה-16.12.2016 ועד חמש שנים מפתיחת הקופה.

 

אז במה שונות הטבות מס אלה מההטבות הניתנות בקופת גמל להשקעה רגילה?

הטבת המס משמעותית בשתי הקופות אבל, בקופת גמל להשקעה רגילה, הפטור ממס ניתן רק אם מושכים את הכסף כקצבה חודשית החל מגיל 60.

בקופת גמל להשקעה שתקלוט כסף מדירה, הפטור ממס ניתן גם במשיכה חד פעמית של הכסף.

 

איך אפשר להפקיד כסף ממכירת דירה בקופת גמל להשקעה אם היא מוגבלת ב-70 אלף ש"ח בשנה?

תשובה: למוכרי דירה שלישית מאפשרים להפקיד יותר מ-70 אלף לקופה. למעשה, ניתן להפקיד את כל התמורה ממכירת הדירה, עד לתקרה של 2.5 מיליון ₪.

התנאים: הפקדת הכסף תעשה עד ה-31.12.2017, כלומר, עליכם להתחיל להזדרז כי מכירת דירה וכל מה שקשור בפרוצדורות מסביב הם עניינים שלוקחים זמן. בנוסף, כדי להפקיד בגמל להשקעה, הדירה צריכה להימכר למישהו שיש לו דירה אחת או שאין לו בכלל.

 

מה קורה לקופת הגמל להשקעה במקרה שהמפקיד בה הולך לעולמו?

כדי לענות על כך ועל השאלות הבאות, עשינו שימוש בחוזר מקצועי של רו"ח צביקה משבנק, לשעבר מנהל תחום בכיר במחלקת קופות גמל ברשות המסים.

במקרה בו המפקיד הלך לעולמו, הרווחים בקופת גמל זו עדיין פטורים ממס, גם עבור היורשים, אך עד שלושה חודשים ממועד הפטירה.

 

כיצד מוגדרת דירה שלישית? האם זה חישוב מצטבר פשוט?

ניקח מקרה לדוגמא:

זוג נשוי שגר בדירה בבעלותו. הגבר ירש יחד עם אחותו דירה והאישה ירשה יחד עם אחיה דירה אחרת. האם זוג זה נחשב ל"בעלי דירה שלישית"?

רו"ח משבנק מסביר: החוק קובע כי מי שחייב במס הוא יחיד שהינו בעלים של מספר דירות ששיעור הבעלות שלו בהן הוא לפחות 249%. בני זוג החיים יחד בדירה וילדיהם עד גיל 18 הם תא משפחתי אחד, כך שהדירות נספרות יחד.

בדוגמא שלעיל יש אמנם שלוש דירות אבל, שיעור הבעלות מגיע ל-200% בלבד, כלומר לא יחול מס.

 

איך מחושב המס?

רו"ח צביקה משבנק מסביר:

מכיוון שהמס חל על הדירה השלישית ואילך, מי שחייב במס יקבע לעצמו אילו שתי דירות מתוך סך דירותיו לא יקחו חלק בחישוב המס.

יתר הדירות יחויבו במס באופן הבא: לגבי כל דירה יקבע "סכום קובע". אפשר לעשות שימוש במחשבון שנמצא באתר רשות המסים כדי לחשב את "הסכום הקובע".

"הסכום הקובע" יוכפל בשיעור של 1% לשנת מס מלאה וגם בחלק שיש לחייב במס בבעלות הדירה. סכום המס לא יעלה על 18,000 ש"ח בשנה לכל דירה.

לדוגמא:

יחיד שהוא בעלים של שלוש דירות. הסכום הקובע הינו 1.5 מיליון ש"ח והחלק שבבעלותו הוא 100%.

החישוב:

1,500,000*1%*100%=15,000 ש"ח

סכום המס לשנה: 15,000 ש"ח.

 

רונן מדמוני, מנהל תחום גמל והשתלמות ב-IBI

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.