• כל מה שצריך לדעת על הרפורמה בעולם הביטוח הסיעודי

כל מה שצריך לדעת על הרפורמה בעולם הביטוח הסיעודי

לכל ידוע כי עולם הביטוח הסיעודי של היום מורכב ובנוי מרבדים שונים.

לאורך שנות העבודה לקוחות החזיקו בביטוח קבוצתי או בביטוח של קופת החולים ששילם לביטוח במשך שנים רבות. אולם, כאשר במעבר מקופה לקופה  או למסגרת פרטית הלקוח איבד את ברות הביטוח שלו ,שילם הרבה יותר ולא נצברו לו כספים במשך השנים. השונות בין ביטוחי הסיעוד הגבילה את מבוטחי הקופות לעבור מקופה לקופה עם רצף ביטוחי וללא הצהרות בריאות.
את המצב הזה בדיוק, ותרחישים נוספים, ביקשו שר האוצר משה כחלון והמפקחת על הביטוח באוצר דורית סלינגר, למנוע.

לאחר שנים רבות של דיונים, רפורמת הביטוח הסיעודי יצאה לדרך.

מדוע נדרש היה לתקן רפורמה מהפכנית בביטוחי הסיעוד של קופות החולים ?

 

 • ריבוי אפשרויות ביטוח שאינן ניתנות להשוואה

עד לכניסת הרפורמה, כל קופת חולים מציעה פוליסת סיעוד עצמאית, ולה נתונים משתנים ובהם היקף הכיסוי, משך הכיסוי, המחיר וכו'.כך שאין עבור המבוטח אפשרות, להשוות בין פוליסה אחת לשנייה, ולהבין מי מהן משתלמת יותר.

 • איבוד זכויות וצבירות ביטוח סיעודי, במעבר בין קופות

עד כניסת הרפורמה, מבוטח קופת חולים בעל פוליסת סיעוד, המבקש לעבור לקופת חולים אחרת – מאבד אוטומטית את זכותו לרצף ביטוחי, ונדרש למלא הצהרת בריאות מחדש.
דבר זה חמור לכשעצמו, ובנוסף על כך ובשונה מאד משוק התחרות החופשי, מוגבלת מאוד תנועתו של אדם, מנותן שירות אחד לשני. במקרה הזה – קופות החולים.

 • מבוטחים בביטוחי סיעוד  קבוצתיים עתידים להינזק קשות

משרד האוצר, ביוזמת חברות הביטוח, קבע כי כל פוליסות הביטוח הקבוצתיות אשר בוצעו דרך המעסיקים, עתידות לפוג וכל תכולת צבירתן עתידה להימחק, עד לסוף השנה.
כאמור, אי חידוש פוליסות אלו מותירות ציבור עצום של כ-200 אלף איש חסרי כיסוי ביטוחי. זאת בתקופות חיים בהן כיסויים אלו נדרשים יותר מאי פעם האם יינתן להם פיתרון סיעודי ללא הצהרת בריאות במסגרת קופות החולים ?

מה עתידה רפורמת ביטוחי הסיעוד לפתור?

 

 • האחדת פוליסות ביטוחי הסיעוד בין הקופות

עם יישום תקנות הרפורמה,  קופות החולים נדרשו "ליישר קו" בכל הנוגע להיקפי הכיסוי וגובה הפיצוי, כך שניתן יהיה להשוות בין נותן שירות אחד למשנהו, בקלות רבה.
משמעותו של כיסוי אחיד בין כל הקופות משפיע ישירות גם על מהירות התגובה של הקופה במקרה תביעה, איכות הטיפול ושליטה בפרטי התביעה.

 • שמירה על זכויות המבוטח במעבר בין קופות ופוליסות שונות

רפורמה זו מבטיחה כי כל מבוטח המבקש לעבור מפוליסת ביטוח סיעוד אחת לאחרת, בקופות חולים שונות, יוכל לעשות כן מבלי לאבד את רצף זכויותיו . תקנה זו קובעת כי היקף הכיסוי ייקבע על פי מועד רכישת הפוליסה, טרם המעבר.

 • מתן מענה הולם למאות אלפי מבוטחים חסרי כיסוי

רפורמת הסיעוד נותנת מענה למבוטחי הפוליסות הקולקטיביות דרך מקומות העבודה, שעתידות להתבטל עד לסוף השנה.
על פי התקנות, כל המבוטחים* יצטרפו לפוליסות של קופות החולים, מבלי לעבור תהליכי אישור והחתמה, ובתעריף מיוחד.
* למעט מבוטחים אשר מצבם הנוכחי סיעודי

 

מאת חני שפיס

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.