• להיט השקעות: קרן ההלוואות שגייסה כבר מיליארד שקל

להיט השקעות: קרן ההלוואות שגייסה כבר מיליארד שקל

קרן Consumer Credit Fund משקיעה בפלטפורמות למתן הלוואות מעמית לעמית (P2P). באחרונה החליטה גם מנורה מבטחים להשקיע כ–50 מיליון דולר בקרן ■ מאז הנפקתה במארס 2014 הניבה הקרן תשואה דולרית של 31%

קרן CCF (Consumer Credit Fund) של בית ההשקעות אי.בי.אי, המשקיעה בפלטפורמות למתן הלוואות מעמית לעמית, ממשיכה לגדול בקצב מהיר. ל–TheMarker נודע כי במהלך פברואר החליטה חברת הביטוח מנורה מבטחים להשקיע בקרן כ–50 מיליון דולר. בכך גדל שווי נכסי הקרן ל–270 מיליון דולר (כמיליארד שקל) — ארבע שנים בלבד מאז הקמתה. ההשקעה בוצעה באמצעות כספי העמיתים והנוסטרו.

CCF, שמנוהלת על ידי רו"ח אמיר גולן, משקיעה בהלוואות מעמית לעמית (P2P), שניתנות באמצעות זירות מסחר מקוונות כמו לנדינג קלאב, פרוספר ואפסטארט. למעשה, הקרן קונה ומחזיקה אלפי הלוואות של צרכנים בדירוג אשראי גבוה יחסית בארה"ב, תוך קבלת תזרים יומי (הריביות המשולמות). הקרן משקיעה בפלטפורמות P2P הפעילות בארה"ב בלבד, ולא בכאלה הפועלות בישראל (פלטפורמות כמו eLoan, בלנדר, טריה, ו–BTB).

מאז הקמתה במארס 2014, הניבה הקרן תשואה דולרית חיובית של 31% (תשואה של 5%–8% בשנה). מדובר בתשואה גבוהה ממדדי הבנצ'מרק — קרן הסל Core US Aggregate Bond, המשלבת אג"ח ממשלתיות וקונצרניות אמריקאיות, וקרן הסל High Yield Corp Bond, המשקיעה באג"ח "זבל", שהניבו תשואה מצטברת של פחות מ–5%. מדד תל בונד תשואות הישראלי הניב באותה התקופה תשואה של 8.7%.

 

תחזית הכנסות עולמית, במיליוני דולרים

במכתב שנשלח בפברואר למשקיעים והגיע לידי TheMarker, ציין מנהל הקרן, רו"ח אמיר גולן, כי הקרן השלימה ארבע שנים רצופות של תשואה חיובית. עוד נכתב כי לאחר הליך בדיקה קפדנית של יותר משנה, "אחד הגופים המוסדיים המובילים בישראל — חברת הביטוח מנורה מבטחים — החליט לבצע השקעה מהותית בקרן, בהיקף של 50 מיליון דולר. ההשקעה מאפשרת לקרן להיכנס להזדמנויות השקעה הזמינות כיום בשוק ה–P2P, עם מרווחי ריבית גבוהים יותר". גולן חשף כי הקרן נמצאת במשא ומתן עם פלטפורמה רביעית להשקעות.

הלוואות P2P הן אחד התחומים הפיננסיים הצומחים בעת האחרונה. מדובר בהלוואות הניתנות באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות המחברות בין מלווים לבין לווים פרטיים או עסקים הזקוקים לאשראי — שאינו בנקאי (ההלוואות אינן מובטחות בשעבודים ובבטוחות). סך ההלוואות שניתנו עד כה בארה"ב בתחום מגיע לכ–50 מיליארד דולר, חלק קטן משוק האשראי הצרכני בארה"ב שמגיע בכללותו ל–2.5–3 טריליון דולר.

מה אנשים עושים עם הכסף?

 של אי.בי.אי נהפכה ללהיט בקרב גופים מוסדיים — חברות ביטוח, קופות גמל, קרנות השתלמות ומנהלי החסכונות של הקיבוצים. גוף מוסדי שמשקיע בקרן משלם מדי שנה לאי.בי.אי דמי ניהול של כ–1%, בתוספת דמי הצלחה של כ–12% — לא כולל דמי ניהול נוספים (כ–0.6%) שמשולמים לפלטפורמות בארה"ב, באמצעותן מבוצעות ההשקעות.

התשואה של קרן CCF מאז ההקמה

עד סוף יוני נתנה הקרן 33 אלף הלוואות צרכניות, לשלוש־חמש שנים. משך החיים הממוצע להלוואות של הקרן עומד על כשנה וחצי. ההלוואות ניתנו למגוון שימושים כמו שיפוץ בית, הוצאות רפואיות, חופשה ומימון לימודים — על בסיס דירוג האשראי הקיים ללווים בארה"ב. על רקע ההצלחה, ב–2017 השיקה אי.בי.אי עוד קרן מסוג P2P להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, Secured Bridge Loans, המשקיעה בהלוואות גישור לזמן קצר מגובה בנדל"ן, לצורך קנייה, שיפוץ ומכירה.

 

ערן עזרן, 15/03/2018, דה מארקר

 

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.