• מה ההבדל בין קופת גמל להשקעה לתיקון 190?

מה ההבדל בין קופת גמל להשקעה לתיקון 190?

לאחרונה אישר משרד האוצר מוצר פנסיוני חדש בשם קופת גמל להשקעה. מצד אחד המוצר מהווה אלטרנטיבה לאפשרויות חיסכון אחרות כמו פוליסת חיסכון או חיסכון בקרנות נאמנות ומצד שני הוא מאפשר את השארת הכספים עד לגיל פרישה והפיכת החיסכון בעתיד לקצבה פטורה ממס, קצבה מוכרת.

בעקבות אישור קופת הגמל להשקעה עלו בקרב הגולשים באתר שאלות לגבי ההבדלים בין חיסכון בקופת גמל להשקעה לבין חיסכון בהתאם לתיקון 190, אפיק השקעה שהפך להיות אטרקטיבי מאוד בשנים האחרונות. בדקות הקרובות נבחן את שני מוצרי החיסכון, היתרונות הקיימים בכל מוצר והחסרונות שלהם אחד מול השני.

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא אפיק חיסכון לכל מטרה. את הכספים ניתן למשוך בכל שלב כסכום חד פעמי ולא רק בגיל פרישה. את החיסכון ניתן לנייד בין מסלולי השקעה ובין החברות מבלי שהאירוע יחשב כאירוע מס. כך שהחוסך יכל לדחות את תשלום מס רווחי הון עד לפדיון הכספים. המוצר מהווה אלטרנטיבת חיסכון לפוליסות החיסכון של חברות הביטוח וניתן להצטרף אליו בדמי ניהול הנמוכים יותר מפוליסות אלו.

החיסרון : הפקדה בקופה מוגבלת בתקרה שנתית של 70,000 שקלים, כך שבמידה ואתה חוסך היום באפיקים אלטרנטיבים אתה לא יכל להעביר את מלא הכספים לקופת הגמל להשקעה.

תיקון 190

תיקון 190 מאפשר הפקדת סכומים למוצרים פנסיונים (קרן פנסיה, קופת גמל או פוליסת ביטוח) את הסכומים יהיה ניתן למשוך במס של 15% על הרווח הנומינאלי וזאת במקום מס רווחי הון של 25% על הרווח הריאלי. ההפקדה נעשית למוצרים פנסיונים קיימים בעלי ותק מוכח בניהול השקעות ותשואה שניתן לעקוב אחריה. באפשרות החוסך למשוך את הכספים כקצבת זקנה פטורה ממס החל מגיל 60.

החיסרון : משיכת הכספים בהתאם לתנאי תיקון 190 אפשרית רק בהתקיים שני תנאים מצטברים : אתה מעל לגיל 60 וברשותך קצבת פנסיה העולה על 4,4188 שקלים.

השוואה בין קופת גמל להשקעה לבין תיקון 190

קריטריון קופת גמל להשקעה תיקון 190
הפקדה מגבלת הפקדה של 70,000 בשנה קיימת מגבלת הפקדה של כמה מליוני שקלים בהתאם לגיל החוסך
משיכה משיכה בכל שלב משיכה לאחר גיל 60 בכפוף לקבלת קצבה מזערית. משיכה לפני גיל 60 תחשב כמשיכה שלא כדין ותחויב במס של 35%
מס במשיכה 25% על הרווח הריאלי 15% על הרווח הנומינאלי
הטבת מס בהפקדה אין קיימת על הפקדה של 33,408 בשנה
אפשרות ליצירת קצבה מוכרת קיים קיים
ניוד הכספים בין חברות/מסלולים קיים קיים
ניוד הכספים בין מוצרים פנסיונים רק בגיל פרישה קיים
ניהול הכספים במסלולי השקעה חדשים במסלולי השקעה קיימים
אפשרות לקבל הלוואה קיים קיים

למי מתאים לחסוך בתיקון 190?

חוסכים המעוניינים לקבל קצבה מוכרת יכולים להיות אדישים בין שני המוצרים, הן קופת הגמל להשקעה והן תיקון 190 מאפשרים את הפיכת כספי החיסכון לקצבה מוכרת. עבור יתר החוסכים שמחפשים אלטרנטיבת השקעה ומתלבטים באיזה מוצר לחסוך, עליכם לשאול את עצמכם שתי שאלות:

 • מה טווח ההשקעה הנדרש?
 • באיזה גיל תרצו למשוך את הכספים?

משיכת כספים לפני גיל 60 תחייב אתכם לחסוך בקופת הגמל להשקעה, במידה ואתם מעוניינים למשוך את הכספים לאחר גיל 60 ובהינתן ויש לכם זכאות לקצבה מזערית מומלץ לשקול חיסכון בהתאם תיקון 190.

מתחת לגיל 60? קופת גמל להשקעה
מעל גיל 60 ואין זכאות לקצבה מזערית קופת גמל להשקעה
מעל לגיל 60 ויש זכאות לקצבה מזערית תיקון 190

 

נדב טסלר, 02/12/2016

 

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.