• מה ההיגיון לקנות אג"ח בתשואה שלילית?

מה ההיגיון לקנות אג"ח בתשואה שלילית? – מגזין אלטשולר שחם

 
ההחלטה של בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי הציתה בשוק ההון אש כמו בשדה קוצים. המשקיעים החלו לנוס מהאפיק המנייתי, בעיקר מהמניות באירופה ובמיוחד ממניות הפיננסים, ונהרו אל "חוף המבטחים" האג"חי. לפי הנתונים של סוכנות המידע בלומברג, בריחת המשקיעים לאג"ח וההשפעה שלהן על התשואות לפדיון, העבירה אג"ח בשווי של 380 מיליארד דולר  אל אלו אשר נסחרות בתשואה שלילית. בסך הכול, יש היום אג"ח ממשלתיות בהיקף של כ- 8.73 טריליון דולר שנסחרות בתשואה נמוכה מהאפס. שיא שלילי של כל הזמנים.
 
 
בין האג"ח הנסחרות בתשואה השלילית ביותר ל-10 שנים נמצאות למשל אג"ח של ממשלת שוויצריה, הנסחרות בתשואה לפדיון של 0.6%-, אג"ח יפניות בתשואה של 0.24%-, אג"ח של ממשלת גרמניה ב- 0.13%- ואפשר להמשיך עם הרשימה למדינות נוספות. תשואה קצת יותר שפויה, אבל עדיין נמוכה למדי, יש בארה"ב, שם אג"ח ל-10 שנים מניבות כעת תשואה של 1.45% בלבד. מדובר בתשואות הנמוכות ביותר שנרשמו בעשרות השנים האחרונות. במקרה של האג"ח הגרמניות אף מדובר בנתון הנמוך ביותר שנרשם מעולם.
 
 
למי שעדיין לא נפל לו האסימון, המשמעות של אג"ח הנסחרת בתשואה שלילית הוא שבמקום ליהנות מקבלת תשלומי ריבית מהלווה (מדינה כלשהי במקרה של אג"ח ממשלתית), אתם משלמים כסף ללווה בשביל הזכות (המפוקפקת משהו) להלוות לו. נשמע מוזר, אבל זה המצב בשוק האג"ח. אגב, חשוב להדגיש כי מדובר באג"ח שאינן צמודות למדד המחירים לצרכן, כלומר שגם אם תהיה אינפלציה גבוהה, זה לא יפצה את המשקיעים על התשואה השלילית.
 
 

אז מי קונה את האג"ח האלו ומדוע?

ראשית, הבנק המרכזי באירופה. כולנו מכירים את המצב העגום יחסית בו נמצאת הכלכלה האירופית. העזיבה של בריטניה, אחת המדינות החזקות באיחוד, אף עשויה להגדיל את הקשיים של האיחוד להבריא. כדי לסייע בהתאוששות, מיישם הבנק המרכזי תוכנית הקלה כמותית שבמרכזה רכישת אג"ח (ממשלתיות וגם קונצרניות) בהיקף של למעלה מ-60 מיליארד יורו בחודש. הרעיון הבסיסי הוא לא רק לשמור על הריבית ברמתה הנמוכה, אלא גם להזרים למשק כסף באמצעות רכישת האג"ח מהבנקים. ככל שהריבית במשק תהיה שלילית יותר, הבנקים יעדיפו להלוות יותר כסף מאשר להפקיד אותו במרתפים של הבנק המרכזי (כי הם יקבלו עליו ריבית שלילית), וכך מקווה הבנק המרכזי להניע את גלגלי הכלכלה לכיוון חיובי. כדי לעמוד בהיקפים העצומים האלו, הבנק המרכזי נאלץ לרכוש גם אג"ח הנסחרות בתשואה שלילית.
גם סיכון הדפלציה משחק כאן תפקיד. ריביות שליליות מרמזות על האטה כלכלית, כזו שתוביל לירידת מחירים. זה בדיוק מה שהתרחש בחלק ממדינות אירופה בשנים האחרונות. כשיש דפלציה יורד ערכו של הכסף, ואם הירידה הזו תהיה גדולה יותר מהריבית השלילית של האג"ח, המשקיע בכל זאת ירוויח תשואה חיובית (במונחים ריאלים).
 
 
 
גם מבחינת האזרח הפשוט, זה שמפקיד את כספו בחשבון העו"ש שלו בבנק, יש היגיון לקנות אג"ח למרות התשואה השלילית. למה? כי לעיתים עדיף להפסיד קצת כסף מאשר הרבה יותר. בגרמניה למשל הריבית קצרת הטווח נכון להיום היא 0.7%- ואילו הריבית ל-10 שנים היא "רק" 0.13%-. לכן, אזרח שיחזיק 100,000 יורו באג"ח גרמניות ל-10 שנים ישלם "קנס" (ריבית) של 130 יורו בעוד חברו שיפקיד את כספו בפיקדון קצר טווח ישלם 700 יורו עבור התענוג הזה.
 
 
 
ירידת התשואות גם מגבילה את היכולת של הבנק המרכזי באירופה לפעול במלוא הכוח. לבנק יש מגבלה שאוסרת עליו לרכוש ניירות ערך עם תשואה נמוכה מ- 0.4%-, כך שהבנק אינו יכול לרכוש כרגע יותר ממחצית מהאג"ח הגרמניות. אם הבנק יאלץ לצמצם את תוכנית ההקלה הכמותית, זה יכול להיות מקל נוסף בגלגלים של מתווה ההתאוששות של האיחוד האירופי. במצב בו שלל הסיכונים האלו מרחפים באוויר,
גם הפד האמריקני יתקשה להעלות את הריבית בארה"ב. המשמעות היא שהריביות הנמוכות והתשואות השליליות הן כנראה כאן בשביל להישאר, והמשקיעים יצטרכו להתרגל למציאות הזו.
 
 
לאור התשואות הנמוכות והסיכון לעלייתן בעתיד כתוצאה מהעלאת ריבית או עלייה בסיכון הפיננסי, אנחנו בכל אופן מעדיפים שלא להשתתף ב"חגיגה" הזו, ולהקטין את החשיפה שלנו לאג"ח אלו.

שוק ההון

 • מהי פוליסה פיננסית?

  פוליסה פיננסית היא תיק השקעות/חסכון מנוהל לטווחי זמן שונים, המיועד לאדם אשר מעוניין בחסכון נזיל למשיכה בכל עת, אשר ניתן השקיע בו בסכום חד פעמי או בהוראת קבע שוטפת, עבור עצמו, ילדיו, נכדיו ולכל מטרה.

 • מה ההבדלים העיקריים בין חסכון שוטף בפיקדון/חסכון בנקאי לבין חסכון בפוליסת חסכון?

  בפוליסת חסכון: הכספים נזילים למשיכה בכל עת ולא סגורים לתקופה מוגדרת, אין קנסות ועלויות משיכה, ניתן לחסוך גם בסכומים קטנים, הכספים מושקעים בשוק ההון. בפיקדון בבנק: הריבית נמוכה יחסית לאפיקי השקעה מנוהלים בבורסה בראייה היסטורית, רמת הנזילות היא נמוכה ובמקרה של שבירת פיקדון קיים קנס בצורת הריבית שהצטברה, אין מסלולי השקעה והכסף אינו מנוהל אלא מניב ריבית (נמוכה מאד עד אפסית כיום) ידועה מראש.

 • מהם נכסים בלתי סחירים וכיצד הם משפיעים על התשואה?

  בפוליסה פיננסית כמו גם בקופת גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים. חלק מהתיק ההשקעות מושקע בנכסים לא סחירים, כגון: אג"ח לא סחיר, קרנות השקעה, קרנות גידור, נדל"ן מניב, הלוואות. השקעות אלא מניבות תשואה אשר אינה תלויה באופן ישיר בשוק ההון הסחיר התנודתי ומהוות עוגן לתיק ההשקעות הסחיר. כמו כן ההשקעה בנכסים לא סחירים אינה מתאפשרת דרך ניהול כספים בבנק אלא רק בניהול של גופים מוסדיים. פוליסה פיננסית היא תיק מנוהל מוסדי ולקוח אשר בחר לנהל את כספו דרך פוליסה פיננסית אכן נהנה מיתרון.

 • אני מנהל כספים בבנק דרך ניהול תיקים, האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190?

  בהחלט כן, היתרונות הם רבים: א. עלויות ניהול זולות יותר. ב. שקיפות בתשואות (גמל נט) מול יצרנים אחרים. ג. עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך אפסיות לעומת הבנק. ד. תשואות עדיפות ובאופן משמעותי לאורך זמן (גמל נט). ה. שימוש בנכסים לא סחירים אשר מקטינים את התלות בשוק ההון. ו. דחיית מס, היות וניתן לשנות מסלולי השקעה ללא הגבלה, ללא עלות וללא אירוע מס. ז. מס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ראלי. (נכון להיום בסביבת אינפלציה אפסית בהחלט יתרון). ח. ניתן לנייד מיצרן ליצרן ללא עלות וללא אירוע מס בקלות. ט. הרכב נכסים סחיר איכותי יותר ומפוזר יותר ללא קרנות נאמנות "של הבית". י. אפשרות לא לשלם מס הכנסה בכלל !! בעת מימוש הכספים כקצבה מוכרת לכל החיים.

 • מנהל ההשקעות בניהול תיקים הוא אלטשולר שחם (לדוגמא), האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190 באלטשולר שחם?

  בהחלט כן מאותן סיבות שרשמתי מעלה. תיק ההשקעות דרך ניהול תיקים בבנק באלטשולר הוא שונה לחלוטין בין תיק השקעות אלטשולר גמל באותו רמת סיכון !! כאמור דרך הבנק לא ניתן להחזיר נכסים לא סחירים, לקבל הטבות מס, לשלם פחות ד.נ, לשנות מסלול השקעה ללא אירוע מס ותשלום עלויות ק/מ על כל פעולה אשר מממנת את הבנק אבל פוגעות בתשואה.

 • מהו ארביטראז' מיסוי?

  ארביטראז' מיסוי מאפשר ניצול תכנוני מס בחלופה להשקעות פיננסיות בקרנות נאמנות, ניהול תיקים, פקדונות וכו'. 1. שימוש בקרן השתלמות וקופת גמל בניהול אישי לדחיית תשלום מס. 2. שימוש בקופת גמל ל"קצבה מוכרת" לדחיית תשלום מס על פי תיקון 190 (משיכה חד פעמית על ידי היוון קצבה מוכרת). 3. שימוש ב"פוליסת חסכון" כפלטפורמה לניהול השקעות בשוק ההון תוך ניצול ארביטראז' מיסוי (פטור במעבר בין מסלולים, דחיית מס, ניכוי מס רווח ראלי לגילאי 67+).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.