• מה הכסף שלכם עשה בשנת 2015

 

שינוי שעשה משרד האוצר באופן הצגת התשואה בדוחות השנתיים מקשה על החוסכים לחשב את התשואה האישית אותה השיגו במהלך השנה.

אמנם אנחנו עוד רגע בחודש מאי, אבל עדיין חוסכים רבים מנסים לברר מה התשואה שהכסף שלהם השיג בשנה שחלפה. לא רק החוסכים הפשוטים מתקשים בהבנת הנתונים, תראו מה העיתונאי

שאול אמסטרדמסקי פרסם בחשבון הטוויטר שלו:

"יש פה מישהו שמבין בפנסיה? כי קיבלתי את הדוח השנתי של הקרן שלי וכתוב שם שהיא עשתה תשואה של 2.71% אבל משום מה בסכום בשקלים כתוב מספר במינוס"

במקום תשואה אישית, תשואת המסלול

את התשואה האישית של כל חוסך וחוסך. התשואה האישית מושפעת מיתרת הכספים שהייתה בקרן בתחילת השנה, גובה היתרה וממועדי ההפקדות. לדוגמא שני חוסכים בעלי יתרת פתיחה שונה המפקידים לאורך השנה את אותם הסכומים היו יכולים לראות תשואה אישית שונה בדוח השנתי.

מדוע?

היתרה הצבורה בקרן שוכבת בקרן לאורך כל השנה מינואר עד דצמבר, ולכן היא משיגה את אותה התשואה, כמו תשואת המסלול. לעומת זאת, ההפקדות השוטפות משיגות את התשואה היחסית בהתאם למועד ההפקדה. לדוגמא הפקדה של חודש ינואר שהופקדה ב- 15 לפברואר תשיג את התשואה מאמצע פברואר ועד לסוף דצמבר. ככל שהיתרה הצבורה גבוהה יותר כך התשואה האישית דומה לתשואת המסלול.

ניידת כספים במהלך השנה, הבעיה שלך חמורה יותר

גם חוסכים שניידו כספים במהלך השנה רואים את תשואת מסלול ההשקעות שבו הם נמצאים כיום וזאת למרות שחלק גדול מהשנה הם בכלל השקיעו בקרן פנסיה אחרת. לדוגמא חוסך שבחר לנייד את כספו לכלל פנסיה יראה בדוח השנתי תשואה של 3.55% למרות שהתשואה שהשיג בפועל נמוכה בהרבה.

נניח שהחוסך שבחר להעביר את הכספים בחודש יוני כאשר החלו הירידות בשוק ההון:

חודש תשואה מצטברת תשואה חודשית
ינו-15                  0.37               0.37
פבר-15                  3.37               3.00
מרץ-15                  4.24               0.87
אפר-15                  4.88               0.64
מאי-15                  5.85               0.97
יונ-15                  3.77              2.09-
יול-15                  5.38               1.61
אוג-15                  3.51              1.87-
ספט-15                  1.67              1.84-
אוק-15                  4.20               2.53
נוב-15                  4.57               0.37
דצמ-15                  3.55              1.02-

בדוח השנתי תופיע תחת טבלה ד. מסלולי השקעה ותשואות תשואת המסלול, במקרה שלנו 3.55% אך בטבלה ב. תנועות בקרן הפנסיה החוסך יראה שצבר הפסדים על ההשקעה שלו. בדומה למה שפרסם שאול בטוויטר.

בגלל שבמחצית השנייה של השנה היו הפסדים, החוסך שנייד את הכספים צבר רק הפסדים בקרן הפנסיה החדשה שלו.

מה הבעיה בכך?

האוצר בחר להציג את תשואת המסלול כדי להקל על ההשוואה בין קרנות ולעודד את התחרות. מכיוון והתשואה האישית הייתה אישית מידי, שני חוסכים היו רואים תשואה שונה, קבע האוצר שיש להציג את התשואה בצורה אחידה לכל החוסכים.

כעת חוסך שנייד את הכספים במהלך השנה יקבל שני דוחות שנתיים:

אחד מהקרן ממנה העביר את הכספים, שם יופיעו לו הרווחים אותם הוא צבר. ודוח שני מקרן הפנסיה החדשה אליה הוא בחר להעביר את הכספים. שם יופיעו ההפסדים.

החוסך בחר להעביר את הכספים במהלך השנה מכיוון וקיבל הצעה לדמי ניהול נמוכים או שהתשואות שהשיגה הקרן היו גבוהות יותר מאשר בקרן הפנסיה הקודמת שלו.

אך הדוח השנתי במקום לחזק את הבחירה שעשה יראה לו רק הפסדים.

בשורה התחתונה:

לקוראים בבלוג ברור שהירידות בשוק ההון השפיעו על קרנות הפנסיה בצורה דומה והפסדים שנגרמו בקרן פנסיה אחת היו נגרמים גם בקרן פנסיה אחרת. אבל למרבית הציבור זה כלל לא ברור. עבור החוסך שבחר להעביר את הכספים מקרן פנסיה אחת לשנייה וכעת הוא רואה הפסדים מדובר בבעיה. במקרה הטוב הוא "יטריד" את שירות הלקוחות בשאלה, במקרה הרע הוא יבקש לחזור חזרה לקרן ממנה העביר את הכספים.

הבעיה המתוארת כאן מאפיינת את כל החסכונות הפנסיונים: קופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים ולא רק את קרנות הפנסיה.

נדב טסלר אתר פנסיוני 27/04/2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.