• מה מסתירים דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל ?

מה מסתירים דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל ?

בדמי ניהול ממוצעים לתשואה יש השפעה חזקה יותר על פנסיית הזקנה של החוסכים מאשר לדמי הניהול המוזלים בקרן בררת המחדל.

משרד האוצר פרסם את הזוכות במכרז קרן בררת המחדל הלאומית. מדובר בשתי קרנות הפנסיה הקטנות בבעלות בתי ההשקעות מיטב דש והלמן אלדובי.

אכן מדובר בבשורה עבור החוסכים החלשים והלא מאוגדים במשק, חוסכים שעד כה לא היה מי שייצג אותם מול קרן הפנסיה בבקשה לדמי ניהול מוזלים. יחד עם זאת, גורמים שונים מנסים להציג את הבחירה  כבשורה אמיתית גם עבור יתר העובדים במשק. בניגוד לעובדים הלא מאוגדים ששילמו במקרים רבים דמי ניהול גבוהים, העובדים אצל מעסיקים שטופלו על ידי גופי ייעוץ פנסיוני אוביקטיביים נהנו ברוב המקרים מדמי ניהול מופחתים במרבית קרנות הפנסיה, ובהן קרנות הפנסיה הגדולות והמובילות.

השווואות בדמי ניהול מלאים

מכרז קרן בררת מחדל מוצג בתקשורת באמצעות השוואות רבות המציגות את הגידול הצפוי בקצבת הזקנה. גידול שיושג בזכות הורדת דמי הניהול. הבעיה היא, שהשוואות אלו מתמקדות בהשוואה בין דמי הניהול הנמוכים של מסלולי בררת המחדל לבין דמי הניהול המירביים בקרן הפנסיה.

בכתבה שהתפרסמה באחד העתונים הכלכליים המובילים נבחנה ההשפעה של התשואה על קצבת הזקנה הצפויה של המבוטחים ביחס לדמי הניהול בקרנות בררת המחדל.

הכתבת בחנה כיצד חוסך בן 30 המרוויח שכר חודשי של 10,000 שקלים  ירוויח מהרפורמה הצפויה בקרנות הפנסיה גם במידה וקרן הפנסיה שלו תציג תשואה נמוכה יותר מיתר הקרנות. בחישוב הוצגו נתונים שהראו כי למרות התשואה העודפת בקרנות הפנסיה הגדולות דמי הנהול הנמוכים בקרנות ברירת המחדל יגרמו לקבלת פנסיה גבוהה יותר מאשר בקרנות הגדולות .

אבל המצב בפועל בשטח שונה מהותית מהנתונים הסטטיסטטיים היבשים. הבדיקה  לקחה בחשבון שהחוסך משלם את דמי הניהול המרביים.

כאשר בפועל מרבית החוסכים הפעילים בקרנות הפנסיה הגדולות במשק משלמים כבר כיום דמי ניהול מופחתים משמעותית

בבדיקה שערכנו עולה כי  כיום, דמי הניהול הממוצעים בקרנות הפנסיה עומדים על 3.17% מהפקדה החודשית ו-0.28% מהצבירה (דמי הניהול המקסימאלים המותרים על פי חוק הם 6% מההפקדה ו-0.5% מהצבירה).  חוסכים שטופלו על ידי חברתנו  ונמצאים בהסדר התקשרות ישיר עם קרן הפנסיה ללא סוכן ביטוח  משלמים דמי ניהול נמוכים משמעותית גם ביחס לממוצע, ובודאי ביחס לתקרה.

דמי הניהול בקרנות הפנסיה

דמי ניהול מהפקדה דמי ניהול מהצבירה
דמי ניהול מירבים 6.00% 0.50%
דמי ניהול ממוצעים 3.17% 0.28%

קבוצת החוסכים שמשלמים את דמי הניהול המלאים הם בעיקרם חוסכים לא פעילים, חוסכים שבהם מטפלת המפקחת במהלך אחר, שעתיד לאחד את החשבונות הלא פעילים עם החשבון הפעיל של המבוטחים.

דמי ניהול נמוכים אל מול תשואה גבוהה

קרן הפנסיה תשואה ממוצעת בחמש שנים האחרונות על פי נתוני מערכת גמל נט משרד האוצר ד.נ ממוצעים בקרן מפרמיה ד.נ ממוצעים בקרן מצבירה קצבה חודשית בשקלול דמי ניהול ותשואה
הראל 6.09% 2.93% 0.29%                                14,002
כלל פנסיה 6.00% 3.22% 0.26%                                13,905
מבטחים החדשה 5.94% 3.04% 0.25%                                13,748
מיטב דש 5.59% 1.31% 0.01%                                13,657
ממוצע 5.84% 3.17% 0.28%                                13,313
הפניקס 5.59% 3.98% 0.33%                                12,287
מגדל מקפת 5.51% 3.32% 0.31%                                12,158
הלמן אלדובי 5.10% 1.49% 0.00%                                12,153

קצבת הפנסיה הצפויה, מסתדרת בקורלציה לתשואה הממוצעת של קרנות הפנסיה, כאשר בראש ניצבות קרנות הפנסיה הגדולות, הראל, כלל פנסיה ומבטחים החדשה. את הרשימה סוגרת קרן הפנסיה של הלמן אלדובי שנבחרה כאחת מקרנות ברירת המחדל.

קרן הפנסיה של מיטב דש שנבחרה אף היא כקרן בררת המחדל, משפרת את מצבה בטבלה בזכות דמי הניהול המינימליים שהציעה במכרז ומטפסת מקום אחד למעלה מעל לקרן הממוצעת.

חשוב לציין כי לא ניתן להבטיח על פי תשואת עבר תשואה זהה לעתיד גבוהה או נמוכה אבל בניתוח נתונים בעולם הכללי זאת הגישה המקובלת. עוד חשוב לציין כי ההנחות בדמי הניהול לא ניתנות לכל תקופת החיסכון לפנסיה, אלא לתקופה קצובה, וקרנות הפנסיה רשאיות להעלות דמי ניהול בתום תקופת ההתחייבות שלהן. לכן חשוב לעקוב אחרי סטטוס דמי הניהול בקרן ולעמוד על המשמר.

 

ישראל לחמן, 19/08/2016, פנסיוני

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.