• ממשיכים בריבית האפסית

ממשיכים בריבית האפסית

 

בנק ישראל השאיר את הריבית 0.1%: "עד שתהיה אינפלציה". בבנק ישראל משוכנעים שהקיפאון במחירים אינו מסמן בעיה, אלא נובע משינוי בהתנהגות הצרכנים וממהלכים נגד יוקר המחיה | פלוג: "המעסיקים ספגו את עליית השכר בלי לעלות מחירים בגלל התשומות הנמוכות, זה הולך להשתנות"

בנק ישראל הודיע היום (חמישי) כי ישאיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.1%. ההחלטה זו הייתה צפויה, על רקע המשך האינפלציה הנמוכה והקיפאון במחירים, כפישהתפרסם השבוע במדד המחירים לצרכן. בנימוקים להחלטה הסבירה הוועדה המוניטרית כי "סביבת האינפלציה עדיין נמוכה מאד". בתדריך עיתונאים אמרה פלוג כי היא צופה שעליית השכר בשנים האחרונות נספגה עד כה על ידי המעסיקים בגלל מחירי התשומות והאנרגיה נמוכים, אך מגמה זו צפויה להפסק והמחירים צפויים לעלות בקרוב.

עוד בנימוקים סיפקה הוועדה תחזית אופטימית למשק הישראלי, לפיה המשק חוזר לצמיחה מאוזנת בקצב שתואם את פוטנציאל הצמיחה, וכי הסביבה הכלכלית העולמית גם מגלה סימני שיפור. נגידת בנק ישראל קרנית פלוג אמרה כי הריבית תשאר על כנה "כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד", ברמזה כי כל עוד לא יעלו המחירים, לא צפוי בנק ישראל לעלות את הריבית.

בתחזית המקרו כלכלית שפורסמה במקביל להודעה על הריבית טוענים כי למרות ההאטה בצמיחה ב-2017, התהליך הכולל של הפעילות הריאלית במשק הוא חיובי ומבטא "מעבר הדרגתי לצמיחה שמבוססת פחות על הצריכה הפרטית ויותר על היצוא". את זה מבססים בחטיבת המחקר על צפי להתאוששות בשווקים הבינלאומיים, שאמור להגדיל את הביקוש לסחורות מיוצאות. על הצריכה הפרטית נאמר כי בתחזית כי היא תתמתן, לאחר שנים בהן הובילה את הצמיחה במשק. חטיבת המחקר מעריכה כי הריבית תעמוד "על 0.1% במהלך השנה הקרובה, ולהתחיל לעלות ברבעון הרביעי של 2018".

בתדריך עיתונאים שערכה התייחסה פלוג לתנאים הייחודים בהם מצוי המשק הישראלי: אבטלה נמוכה, אינפלציה נמוכה מאד, עלייה בשכר וקצב אינפלציה (עליית מחירים) נמוך מאד. על האינפלציה הנמוכה אמרה פלוג כי "בנוסף לייסוף בשער החליפין, צעדי הממשלה להפחתת יוקר המחיה והשינויים בהתנהגות הצרכנית ובתחרות במשק פועלים לירידת המחירים". פלוג טענה כי עד כה לא הביאה העלייה בשכר לעליית מחירים, וזאת מאחר שהמעסיקים יכלו לספוג את התייקרות כוח העבודה בגלל ירידה במחיר התשומות, ובראשן האנרגיה. תהליך זה הולך להסתיים כי לדבריה, "היות ותהליך הירידה במחירי גורמי הייצור האחרים מוצה, לעליית השכר צפויה להיות השפעה אינפלציונית".

פלוג התייחסה למחסור בעובדים מקצועיים והסבירה כי "מסקר החברות עולה שיש עלייה בשיעור החברות שמדווחות שהמחסור בעובדים מקצועיים מהווה עבורן מגבלה אפקטיבית". בהקשר זה חזרה על המלצת בנק ישראל להשקיע בהכשרות מקצועיות, תשתיות והסביבה העסקית "דווקא בשל מצבו המקרו כלכלי הטוב של המשק".

למאבק של בנק ישראל בייסוף בשקל שאפיין את השנה האחרונה אמרה פלוג כי לאחר שהייסוף נבלם וחל פיחות בשער המטבע במחצית הראשונה של השנה, כעת חזר השקל לעלות והוא כעת חזר לרמתו הקודמת. "מדיניות בנק ישראל בשוק המט"ח לא פועלת כדי לקזז את אותו חלק של הייסוף שהוא תוצאה של הגורמים היסודיים הבאים לידי ביטוי במצבו המקרו כלכלי הטוב של המשק" אמרה פלוג, אך אמרה שעדיין קיים ייסוף יתר במטבע.

 

טל כספין, 19/10/2017, דבר ראשון

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.