• מס עיזבון באדיבות ארה"ב

מס עיזבון באדיבות ארה"ב

חדשות רעות צפויות מ-2011 ליורשים פוטנציאליים המחזיקים נכסים אמריקאים באשר הם. לאחר שנת הקפאה, חוזר לתוקף מס העיזבון האמריקאי, המחמיר בשיעורי המס שלו. החוק יחול על מתים אמריקאיים ועל עזבונות של זרים, הכוללים נכסים אמריקאים.

מדובר בגזירה קשה במיוחד עבור לא-אמריקאים. על פי הוראות החוק, די שעזבונו של אדם יכלול נכסים אמריקאים בשווי של יותר מ-60 אלף דולר, כדי שמיסוי בשיעור של 18%-55% יחול עליו. לשם השוואה, מתים תושבי ארה"ב יחויבו במס רק אם עזבונם עולה על מיליון דולר – פי 17 מסף החיוב לאזרחים זרים.

מעטים ערים לכך שידו של מס העיזבון האמריקאי מגיעה גם לאלה שאינם אזרחי או תושבי ארה"ב. בגדר נכסים אלה נחשבים נדל"ן המצויים בארה"ב, ניירות ערך, מניות ואיגרות חוב של חברות אמריקאיות, קרנות נאמנות וכספיות, החזרי חובות מחברות ויחידים אזרחי ותושבי ארה"ב, פטנטים אמריקאים ועוד. מהגדרה זו יוצאים רק פיקדונות בבנקים אמריקאים וביטוחי חיים אצל מבטחים אמריקאים.

בגדר נכסים כאלה באים גם ניירות ערך שהם לכאורה ישראלים, ובכלל זה מניות "ישראליות" באופיין הנסחרות בארה"ב כשלאמיתו של דבר מדובר במניות של חברות המאוגדות בארה"ב, הנחשבות לנכסים אמריקאים לצורכי מס העיזבון. כך גם אופציות ומניות שהוענקו לעובדי חברות היי-טק ישראליות על ידי חברה אם אמריקאית.

המודעות לתחולת מסי עיזבון על מי שאינו אזרח ארה"ב אינה גבוהה. יורשים מגלים זאת במפתיע כשהם נתקלים באכיפה של המס בעיקר ביחס לנכסים הנמצאים פיסית בארה"ב וניירות ערך המוחזקים במוסדות כספיים אמריקאים. הדבר נעשה באמצעות הקפאת נכסים בחשבונו של המת עד להסדרה סופית של מס העיזבון מול רשות המסים האמריקאית.

מה הפתרון? תכנון מס בסיסי למדי. למשל, אחזקת הנכסים באמצעות תאגיד שאינו אמריקאי יוצרת אחזקה עקיפה של נכסים אמריקאים המונעת חשיפה למס העיזבון. אמנם אחזקה כזו אינה בהכרח נוחה משיקולי מס אחרים, אך גם לכך יש פתרונות, כגון: שימוש ב"חברה משפחתית" ישראלית, שלצורכי מיסוי ישראלי תיתפש כשקופה, אך לצורכי מס העיזבון האמריקאי תשמש כחיץ מפריד.

אגב, דיני המס האמריקאיים מאפשרים לאזרחי ארה"ב לוותר על אזרחותם. לפי חקיקה מ-2008 אזרח אמריקאי המוותר על אזרחותו יוצא מיידית מתחולת חוקי המס בארה"ב אך מחויב ב"מס יציאה", שמשמעותו מס הכנסה או מס רווח הון על הרווח הנובע ממכירה רעיונית של כלל נכסיו של המוותר על האזרחות. לצורך זה מעריכים את ה"שווי שוק" של הנכסים ומחשבים את הרווח הגלום במכירתם הרעיונית. רווח זה (ככל שהוא יותר מ-600 אלף דולר) מחויב בשיעורי המס הרגילים. אליה וקוץ בה. ויתור על אזרחות האמריקאית אינו מאפשר למוותר להמשיך ולהתגורר בארה"ב.

הכותבים הם עורכי דין ממשרד איתן-מהולל ומתמחים במיסוי

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.