• מעבירים את הניהול ההשקעות מחשבון הבנק האישי וחוסכים כסף

מעבירים את הניהול ההשקעות מחשבון הבנק האישי וחוסכים כסף

ניהול תיק ניירות ערך דרך חשבון הבנק ודרך מערך ייעוץ ההשקעות אשר משווק על ידי הבנק בדמי ניהול נמוכים ובניהול ללא אינטרסים כביכול. אך בפועל המציאות היא שונה לחלוטין היות בפועל הבנק מרוויח והרבה.

ראו מספר דוגמאות:

 1. עלות על כל  קנייה ומכירה של ניירות ערך (אג"ח, מניות, תעודות סל, ניירות ערך זרים) עולה בין 0.1% ל 0.3% תלוי בכושר המיקוח.
 1. על כל קניה של קרנות נאמנות הבנק מקבל עמלת הפצה בין 0.2% ל 0.6% מתוך דמי הניהול לקרן.
 1. דמי משמרת שהם סוג של דמי ניהול למרות בפועל יועץ ההשקעות בבנק לא מוגדר כמנהל השקעות אלא כיועץ השקעות שעוזר ללקוח לנהל את כספו וחייב לקבל את אישורו על פעולה בתיק.
 1. עמלות המרת מט"ח וניירות ערך זרים יקרה מאד !!

מכאן ברור שקיים אינטרס מובהק של הבנק בניהול הכספים דרכו וגם בהצגת דמי הניהול ה"נמוכים" יש להתחשב באופן הניהול עצמו בעלויות הנלוות ובתשלום המס השוטף על כל פעולה. בחלופות אותם כבר למדנו להכיר אני מקווה…..

פוליסה פיננסית ו/או הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190 אמנם משלמים דמי ניהול תמורת הניהול השוטף כמו בקרן השתלמות, ביטוח מנהלים, קרן פנסיה וכו' אך מדובר בתיק מנוהל , מפוקח על יד אגף שוק ההון במשרד האוצר ושקוף במבנה העלויות.

כאשר כל בתי ההשקעות/חברות הביטוח חייבות לדווח בשקיפות ובאחידות על מבנה העלויות הקיימות ולהציגן בצורה אחידה באתר אינטרנט, בדוחות אקסל. כעת בהשוואה לניהול דרך הבנק:

 1. עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך הם נמוכות מאד עד אפסיות דרך קופת גמל ודרך פוליסה פיננסית אין עלויות קנייה ומכירה.
 1. רמת אחזקה אפסית של קרנות נאמנות בארך עקב איסור של הרגולטור (אגף שוק ההון) ולכן אין עמלות הפצה לבנק.
 1. אין דמי משמרת היות והכספים לא מוחזקים בבנק של הלקוח אלא בבנק המפעל של הקופה. כאשר הבנק המתפעל מקבל עמלה של 0.1% מתוך דמי הניהול שהלקוח משלם.
 1. עמלות המרת מט"ח זניחות מאד היות והגוף המוסדי (חברות ביטוח/קופות גמל) מנהלות סכומי עתק ולהם יש כח מיקוח גדול בהרבה מלקוח בודד.

מצ"ב דוגמא אחת לניגוד אינטרסים אשר קיים בניהול דרך מערך הייעוץ בבנק כאשר הבנק בחר קרן רווחית עבורו אך קרן מפסידה ללקוח כאשר קיימת קרן דומה וזולה יותר ללקוח אך רווחית פחות לבנק.

כתבה קצרה מדה מארקר, ממליץ לקרוא ולהבין. מתוך הכתבה:

" היועצים יכלו, למשל, לבחור חלופה זולה יותר למשקיעים – למשל, קרן כספית שאינה משלמת דמי משמרת, ובה התשואה הגלומה היא 0.1% והתשואה לחוסך תהיה 0.02% (לאחר ניכוי דמי ניהול). ואולם בונוס היועצים ניזון גם מהרווחיות שנזקפת לסניף בגין פעילות ניירות הערך. הרי איש אינו רוצה לפגוע בבונוס שלו – בוודאי לא על חשבון הלקוחות"

post10

יוסי פיצחדזה, 16/03/2016

תמונה מתוך כתבה מדה מארקר, אסא ששון 08/03/2016

שוק ההון

 • מהי פוליסה פיננסית?

  פוליסה פיננסית היא תיק השקעות/חסכון מנוהל לטווחי זמן שונים, המיועד לאדם אשר מעוניין בחסכון נזיל למשיכה בכל עת, אשר ניתן השקיע בו בסכום חד פעמי או בהוראת קבע שוטפת, עבור עצמו, ילדיו, נכדיו ולכל מטרה.

 • מה ההבדלים העיקריים בין חסכון שוטף בפיקדון/חסכון בנקאי לבין חסכון בפוליסת חסכון?

  בפוליסת חסכון: הכספים נזילים למשיכה בכל עת ולא סגורים לתקופה מוגדרת, אין קנסות ועלויות משיכה, ניתן לחסוך גם בסכומים קטנים, הכספים מושקעים בשוק ההון. בפיקדון בבנק: הריבית נמוכה יחסית לאפיקי השקעה מנוהלים בבורסה בראייה היסטורית, רמת הנזילות היא נמוכה ובמקרה של שבירת פיקדון קיים קנס בצורת הריבית שהצטברה, אין מסלולי השקעה והכסף אינו מנוהל אלא מניב ריבית (נמוכה מאד עד אפסית כיום) ידועה מראש.

 • מהם נכסים בלתי סחירים וכיצד הם משפיעים על התשואה?

  בפוליסה פיננסית כמו גם בקופת גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים. חלק מהתיק ההשקעות מושקע בנכסים לא סחירים, כגון: אג"ח לא סחיר, קרנות השקעה, קרנות גידור, נדל"ן מניב, הלוואות. השקעות אלא מניבות תשואה אשר אינה תלויה באופן ישיר בשוק ההון הסחיר התנודתי ומהוות עוגן לתיק ההשקעות הסחיר. כמו כן ההשקעה בנכסים לא סחירים אינה מתאפשרת דרך ניהול כספים בבנק אלא רק בניהול של גופים מוסדיים. פוליסה פיננסית היא תיק מנוהל מוסדי ולקוח אשר בחר לנהל את כספו דרך פוליסה פיננסית אכן נהנה מיתרון.

 • אני מנהל כספים בבנק דרך ניהול תיקים, האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190?

  בהחלט כן, היתרונות הם רבים: א. עלויות ניהול זולות יותר. ב. שקיפות בתשואות (גמל נט) מול יצרנים אחרים. ג. עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך אפסיות לעומת הבנק. ד. תשואות עדיפות ובאופן משמעותי לאורך זמן (גמל נט). ה. שימוש בנכסים לא סחירים אשר מקטינים את התלות בשוק ההון. ו. דחיית מס, היות וניתן לשנות מסלולי השקעה ללא הגבלה, ללא עלות וללא אירוע מס. ז. מס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ראלי. (נכון להיום בסביבת אינפלציה אפסית בהחלט יתרון). ח. ניתן לנייד מיצרן ליצרן ללא עלות וללא אירוע מס בקלות. ט. הרכב נכסים סחיר איכותי יותר ומפוזר יותר ללא קרנות נאמנות "של הבית". י. אפשרות לא לשלם מס הכנסה בכלל !! בעת מימוש הכספים כקצבה מוכרת לכל החיים.

 • מנהל ההשקעות בניהול תיקים הוא אלטשולר שחם (לדוגמא), האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190 באלטשולר שחם?

  בהחלט כן מאותן סיבות שרשמתי מעלה. תיק ההשקעות דרך ניהול תיקים בבנק באלטשולר הוא שונה לחלוטין בין תיק השקעות אלטשולר גמל באותו רמת סיכון !! כאמור דרך הבנק לא ניתן להחזיר נכסים לא סחירים, לקבל הטבות מס, לשלם פחות ד.נ, לשנות מסלול השקעה ללא אירוע מס ותשלום עלויות ק/מ על כל פעולה אשר מממנת את הבנק אבל פוגעות בתשואה.

 • מהו ארביטראז' מיסוי?

  ארביטראז' מיסוי מאפשר ניצול תכנוני מס בחלופה להשקעות פיננסיות בקרנות נאמנות, ניהול תיקים, פקדונות וכו'. 1. שימוש בקרן השתלמות וקופת גמל בניהול אישי לדחיית תשלום מס. 2. שימוש בקופת גמל ל"קצבה מוכרת" לדחיית תשלום מס על פי תיקון 190 (משיכה חד פעמית על ידי היוון קצבה מוכרת). 3. שימוש ב"פוליסת חסכון" כפלטפורמה לניהול השקעות בשוק ההון תוך ניצול ארביטראז' מיסוי (פטור במעבר בין מסלולים, דחיית מס, ניכוי מס רווח ראלי לגילאי 67+).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.