• ניהול תיקים מול הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190

ניהול תיקים מול הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190

מצ"ב השוואה בין אפשרויות השקעה: ניהול תיקים דרך הבנק מול הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190 בסגנון שאלות ותשובות:

אני מנהל כספים בבנק דרך ניהול תיקים, האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190?

בהחלט כן, היתרונות הם רבים:

א.      עלויות ניהול זולות יותר.

ב.      שקיפות בתשואות (גמל נט) מול יצרנים אחרים.

ג.       עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך אפסיות לעומת הבנק.

ד.      תשואות עדיפות ובאופן משמעותי לאורך זמן (גמל נט).

ה.       שימוש בנכסים לא סחירים אשר מקטינים את התלות בשוק ההון.

ו.        דחיית מס, היות וניתן לשנות מסלולי השקעה ללא הגבלה, ללא עלות וללא אירוע מס.

ז.        מס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ראלי. (נכון להיום בסביבת אינפלציה אפסית בהחלט יתרון).

ח.       ניתן לנייד מיצרן ליצרן ללא עלות וללא אירוע מס בקלות.

ט.       הרכב נכסים סחיר איכותי יותר ומפוזר יותר ללא קרנות נאמנות "של הבית".

י.        אפשרות לא לשלם מס הכנסה בכלל !! בעת מימוש הכספים כקצבה מוכרת לכל החיים.

מנהל ההשקעות בניהול תיקים הוא אלטשולר שחם (לדוגמא), האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190 באלטשולר שחם?

בהחלט כן מאותן סיבות שרשמתי מעלה. תיק ההשקעות דרך ניהול תיקים בבנק באלטשולר הוא שונה לחלוטין בין תיק השקעות אלטשולר גמל באותו רמת סיכון !!

כאמור דרך הבנק לא ניתן להחזיר נכסים לא סחירים, לקבל הטבות מס, לשלם פחות ד.נ, לשנות מסלול השקעה ללא אירוע מס ותשלום עלויות ק/מ על כל פעולה אשר מממנת את הבנק אבל פוגעות בתשואה.

אם זאת אפשרות כל כך אטרקטיבית מדוע עד לא הציעו לי את האפשרות הזו עד עכשיו?

קודם כל חשוב לזכור שדמי הניהול הם זולים יותר בניהול דרך קופות גמל מאשר בניהול תיקים והמלצה לעבור למוצר זול יותר פוגעת ברווחיות של הגוף המנהל כיום לטובת הלקוח. פרט לכך זו אפשרות חדשה יחסית אשר תופסת תאוצה מהירה.

אני מבין שאני צריך למכור את התיק הקיים ולהעביר אתה כספים לגוף המנהל, האם אין בכך סיכון?

בהחלט לא, הרי לכולנו יש קופות גמל, השתלמות, פנסיה, מנהלים, אשר נמצאים בבנק (אין מקום אחר) תחת החברה מנהלת, הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190 היא זהה רק במקום שהמעסיק מפקיד לאורך זמן ובשוטף מתבצעת הפקדה חד פעמית

ישירות לחשבון המקושר. כמו כן אין קשר בין יציבות הגוף המנהל הכספים אלא רק לאיכות בחירת ההשקעות של הגוף המנהל.

אני מרוצה מהגוף שמנהל לי את הכספים ואין לגוף הנ"ל קופות גמל (בוטיק), לכן האם במעבר לתיקון 190 אני חייב לעזוב את מנהל התיקים שלי?

לא !! ברוב המקרים ניתן לעבוד עם אותו מנהל תיקים דרך פלטפורמת ניהול השקעות אישי שנקרא IRA .

איך עוברים לניהול דרך IRA? ומה המשמעויות מבחינתי?

בדרך כלל (למרות שבדרך כלל מנהל ההשקעות לא יגיד זאת ללקוח) למנהלי ההשקעות יש הסכמים עם קופות הגמל כך שניתן לפתוח קופת גמל כפלטפורמה ובמקום שקופת הגמל תנהל את הכספים, מנהל ההשקעות ינהל אותם. כך ניתן לקבל את היתרונות המשמעותיים של תיקון 190 ולהישאר עם אותו מנהל השקעות. אך יש לבחון היטב את העלויות היות ותשלום דמי הניהול הוא גם לקופת הגמל וגם למנהל התיק.

האם בניהול קופת גמל לפי תיקון 190 (לא IRA) אני אהיה בקשר עם מנהל השקעות אישי כמו בניהול תיקים?

לא, קופות הגמל מנוהלות באופן שונה אין מנהל השקעות אישי אלא הקופה מנוהלת כמקשה אחת לא הכרה אישית של לקוח הקצבה. לכן חשוב לעבוד עם מתכנן פיננסי אשר מתסכל על כל נכסי הלקוח ולא על תיק השקעות בודד.

 

יוסי פיצחדזה  29/11/2015

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.