• ניצלו את המפולת: בעלי השליטה שרכשו אתמול מניות ואג"ח בעשרות מיליוני שקלים

ניצלו את המפולת: בעלי השליטה שרכשו אתמול מניות ואג"ח בעשרות מיליוני שקלים

עודד פלר, בעל השליטה באמיליה פיתוח, רכש מניות בכ-5.8 מיליון שקל. גם יגאל דמרי וחנן מור השקיעו כמה מאות אלפי שקלים ברכישת מניות ואג"ח של חברות הנדל"ן שבשליטתן ■ דסק"ש, קבוצת דלק, גזית גלוב ונורסטאר ביצעו Buy back ב-15 מיליון שקל

בעלי עניין בבורסת תל אביב ניצלו אתמול (א') את המפולת בתל אביב וביצעו רכישות של מניות ואג"ח במיליוני שקלים. הרכישות איפשרו לבעלי השליטה להגדיל את נתח האחזקות שלהם במחירים נוחים, מיתנו את הירידות בשוק – וגם העבירו מסר של אמון למשקיעים. הרכישות נעשו הן על ידי בעלי השליטה, אך גם על ידי החברות במסגרת תכניות רכישה עצמית (Buy back).

מקרב בעלי השליטה, את עיקר הרכישות ביצע עודד פלר, בעל השליטה באמיליה פיתוח, שרכש מניות של החברה שבשליטתו בכ-5.8 מיליון שקל. אמיליה פיתוח ירדה אתמול ב-5%, במחזור של 5.8 מיליון שקל – כלומר בעל השליטה "בלע" את כל ההיצע בשוק. באמצעות הרכישה הגדיל פלר את אחזקותיו בחברה מ-82.3% ל-83.25%.

בעל שליטה נוסף היה יגאל דמרי, שרכש מניות של י.ח דמרי בשווי של כחצי מיליון שקל. לאחר הרכישה חלקו בחברה עלה ל-67.07%. גם חנן מור ביצע רכישה עצמית של מניות ואג"ח בכחצי מיליון שקל. החברה הפרטית שבבעלותו – קבוצת חנן מור השקעות 2006 – רכשה מניות בכ-300 אלף שקל, והיתרה בסדרת אג"ח ח', שהתשואה עליה זינקה אתמול קרוב ל-10%.

בניגוד לציבור, בעלי שליטה נוהגים להגדיל את חלקם בחברות בזמני שפל ובמחירים נוחים, ומעדיפים לבצע גיוסי הון בזמני גאות, בהם המחירים גבוהים. המחזוריות מאפשרת לבעלי השליטה – שהם בדרך כלל שחקנים לטווח ארוך – להעביר רנטות הוניות מהציבור לכיסים הפרטיים, ממש כמו עסקות בעלי עניין. שיטת פעולה זאת בולטת במיוחד כאשר בעלי שליטה מוחקים את החברה מהמסחר בשפל – ומנפיקים אותה מחדש בתקופת גאות.

לצד בעלי שליטה, כמה מהחברות ניצלו את הירידות לביצוע רכישה עצמית של מניות, שהיא פעולה הנפוצה בקרב חברות בוול סטריט. הרכישה העצמית מתארת מצב שבו חברה רוכשת מניות שהיא הנפיקה בעבר באמצעות המזומנים שבקופה. הרכישה מגדילה את הביקוש למניה, ומשכך היא עשויה לתמוך במחירה ולמתן תנודות. לאחר הרכישה נהפכות המניות ל"רדומות" (מניות אוצר).

חלק מהחברות שבוחרות לבצע רכישה עצמית הן כאלו שמניותיהן או איגרות החוב שלהן סבלו מלחץ רב בתקופה האחרונה, כך שלצד האמונה בתועלת הכלכלית של העסקה, הרכישה נועדה להעביר למשקיעים מסר של אמון מצד ההנהלה. טרם ביצוע הרכישה נדרשת החברה לפרסם למשקיעים הודעה בדבר התוכנית, משך הזמן שלה והיקפה.

מבין חברות האחזקה, דסק"ש, בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, קנתה אתמול מניות של עצמה בשווי של 3.3 מיליון שקל. גם לאחר הרכישות, מניית דסק"ש איבדה 4.7% במחזור של כ-5 מיליון שקל. קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, רכשה מניות בשווי של 2.4 מיליון שקל. הרכישות מיתנו את הירידה במניה ל-3.5%, וזאת לאחר שבמהלך יום המסחר המניה כבר נפלה ב-5.5%.

גזית גלוב, שמנייתה סובלת מלחץ בחודשים האחרונים, ביצעה רכישה עצמית של מניות בסכום של 2.9 מיליון שקל – חמישית ממחזור המסחר. מניית גזית גלוב ירדה אתמול ב-3.5%. גזית גם רכשה אג"ח של עצמה מסדרה ד' בכ-600 אלף שקל. החברה האם, נורסטאר, ביצעה אף היא רכישה עצמית של מניות בכ-350 אלף שקל, בהמשך לרכישות המשמעותיות שביצעה באחרונה, וכן רכשה אג"ח מסדרות אג"ח ח', אג"ח י' ואג"ח יא' בכ-3 מיליון שקל.

פרט לחברות האחזקה, היו גם חברות "תפעוליות" שביצעו רכישה עצמית – הראשונה היתה מעברות, העוסקת בשיווק תוספי תזונה. החברה – שנסחרת לפי שווי של כ-400 מיליון שקל – קנתה מניות של עצמה ב-700 אלף שקל. המניה איבדה אתמול 1.3%. גם אלקטרה רכשה מניות של עצמה בכחצי מיליון שקל, וכך הצליחה למתן את הירידה במניה ל-3.5%.

 

ערן עזרן, 24/12/2018, דה מארקר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.