• סמי בבקוב: היתרון של הראל נעוץ בפיזור ההשקעות באפיקים השונים

סמי בבקוב: היתרון של הראל נעוץ בפיזור ההשקעות באפיקים השונים

משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת ההשקעות בקבוצת הראל על הסיבות שמשכו את התשואות למעלה ועל הצפוי השנה

מה אפיין ב-2017 את שוק קרנות הפנסיה?

"2017 הייתה שנה יחסית חריגה בתשואות מכיוון שמחירי הנכסים הפיננסיים, ובעיקר מחירי המניות, עלו בכל שוקי ההון בעולם וזאת על בסיס תנאי מקרו כלכלה מאוד חיוביים לצד גידול מאוד יפה ברווחיות של חברות. 2017 הייתה שונה מקודמותיה כיוון שצמיחה זו לא אפיינה רק את ארצות הברית אלא גם את אירופה, יפן ושווקים מתעוררים. הצמיחה המסונכרנת לצד גידול מתמשך ברווחיות של החברות ולצד ריביות שהיו עדיין נמוכות, יצרו עלייה בשווי של נכסי סיכון, עלייה בשווי של אג"חים – מה שתרם, בין השאר, לתשואה היוצאת דופן של בין 8% ל-9% בחיסכון ארוך טווח".

מה הן הסיבות שהובילו את הראל פנסיה לתשואה הגבוהה ביותר מבין הקרנות הגדולות?

"היתרון של הראל נעוץ בפיזור ההשקעות באפיקי ההשקעה השונים, תוך הרחבה והתמקצעות באפיקים הלא סחירים, שכוללים השקעות בנדל"ן, השקעות פרייבט אקוויטי, והלוואות טיילור מייד. השילוב תורם לערך מוסף משמעותי ולהובלה בתשואות".

הזכרת את הנדל"ן. בזמן האחרון יותר ויותר חברות מגבירות את ההשקעות בתחום.

"אנחנו נמצאים בשוק הזה כבר תקופה ארוכה. חשוב להבין שבנדל"ן, מעבר לרכישות, צריך גם לדעת לבצע מימושים. חשוב לציין שב-2017 הראל רכשה ומימשה נכסי נדלן בסכומים דומים. לנהל תיק נדל"ן זה לדעת לקנות במחירים שאנחנו חושבים שהם כלכליים ובסקטורים שאנחנו חושבים שהם נכונים, ולצד הרכישות לדעת לממש כאשר אנחנו חושבים שהמחיר מוגזם".

מה מבדיל בין קרנות גדולות לבינוניות/קטנות מבחינת אופי ההשקעה?


"היתרון בהיקפים הגדולים טמון ביכולת טובה יותר להתנהל עם נכסים לא סחירים. זה דבר שפחות מגביל אותך לצד היכולת לנהל את הנזילות ואת היכולת להגיב לשווקים".

מה הצפי ל-2018?

"אנחנו חושבים ש-2018 תהיה חיובית. אנחנו חושבים שתנאי המקרו כלכלה של אותה צמיחה מסונכרנת עולמית לצד גידול ברווחיות של חברות יימשכו. מה שיהיה קצת שונה ב-2018 לעומת 2017 זה שהצמצום המוניטרי בעולם התחיל. בארצות הברית הוא נמשך אבל סביר להניח שבאיזה שהוא שלב הוא יתחיל גם באירופה ויתכן אפילו ביפן. מכאן אנחנו מניחים, בעיקר מצד אגרות החוב, שהתשואות יהיו פחות גבוהות ומכאן אנחנו גם מניחים שנכסי החיסכון יניבו ב-2018 פחות ממה שהם הניבו ב-2017. השנה תהיה חיובית, אבל פחות מ-2017".

 

מערכת עדיף, 25/01/2018

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.