• עושים סדר: תוכנית הביטוח הסיעודי החדש – כל הפרטים

עושים סדר: תוכנית הביטוח הסיעודי החדש – כל הפרטים

הפחתת הביורוקרטיה על חולים במצב סיעודי קל, הוספת שעות טיפול, העלאת שכר העובדים בסיעוד, שינוי דרמטי בשיטת מבחני ההכנסה ועוד – אלה עיקרי התוכנית שהוצגה אתמול

שרי האוצר והבריאות כינסו אתמול (ב') מסיבת עיתונאים בהולה שבה הציגו את התוכנית החדשה לביטוח סיעודי ממלכתי, בעלות של 1.5-2 מיליארד שקל בשנה. התוכנית מבשרת בעיקר שינוי באיכות הביטוח הקיים. אלה פרטי התוכנית:

ביטוח לאומי – טיפול בבית הקשיש:

תוספת רמות הזדקקות סיעודית: במקום שלוש רמות של הזדקקות סיעודית, יהיו מעתה שש רמות. שתי הרמות הנמוכות, שכיום צרכו עד עשר שעות טיפול בשבוע, תקבלנה מעתה קצבה בכסף במקום שעות טיפול. ככל הנראה, מדובר בקצבה של כ-1,000 שקל בחודש. בכך יחסך הכסף שמשולם כיום לחברות הסיעוד, ותקטן הביורוקרטיה של הקשישים שמצבם הוא עוד קל יחסית.

ארבע הרמות הגבוהות תקבלנה את אותו מספר שעות טיפול שהן מקבלות כיום, או שתקבלנה יותר שעות טיפול. ברמה הגבוהה ביותר, כמות השעות תגדל מ-22 ל-30 שעות טיפול בשבוע. זהו המהלך החשוב ביותר בתוכנית. מי שמעסיק עובד זר – 70% מהקשישים ברמה הגבוהה מעדיפים בד"כ עובד זר בבית – יקבל מעתה מהביטוח הלאומי סכום כספי של 5,000 שקל בחודש, במקום כ-3,500 שהוא מקבל כיום. המשמעות היא שרוב העלות של טיפול סיעודי בבית, שמוערכת בכ-8,000 שקל בחודש, תינתן מעתה על ידי המדינה.

תקופת המעבר: בעשר השנים הקרובות תהיה תקופת מעבר, כך שקשישים סיעודיים שמקבלים כיום טיפול מהביטוח הלאומי יישארו עם אותם תנאים – או יקבלו תוספת של התנאים החדשים. בכל מקרה, מצבם לא יורע.

שכר העובדים בסיעוד: במטרה להגדיל את היצע העובדים בסיעוד, שכרם של הישראלים העובדים בתחום יועלה משכר מינימום פלוס 4%, לשכר מינימום פלוס 9%.

חברות הסיעוד: יינתנו תקציבים להגדלת הבקרה על חברות הסיעוד, כדי לוודא שהן משלמות שכר כחוק וגם מעניקות את מספר שעות הטיפול שהתחייבו להן.

הכשרות: תשופר איכות כוח האדם בתחום הסיעוד בכך שהמדינה תכשיר את עובדי הסיעוד בעצמה, ולא דרך חברות הסיעוד, וגם תשלם להם שכר בזמן ההכשרה.

מרכזי יום: יורחבו התקציבים למרכזי יום, שהם חלופה לטיפול בבית, וכן יפותחו עוד שירותים בקהילה כדי שקשישים סיעודיים יוכלו לבחור אופציות סיוע נוספות מלבד אלו של שעות סיוע בבית.

קייס מנג'ר: יורחב הפיילוט, המופעל על ידי הג'וינט, לקיומם של רכזי מקרה שמטפלים בכל קשיש באופן מלא. הכוונה היא לאחיות קופות חולים או לעובדים סוציאלים במחלקת הרווחה שמרכזים את מלוא הטיפול בקשיש, וכך גם דואגים לרצף טיפולי וגם מקלים מאד את הביורוקרטיה.

משרד הבריאות – קופות חולים ואשפוז סיעודי:

רצף טיפולי: יינתן תקציב של עד 200 מיליון שקל בשנה לקופות החולים, כדי לממן טיפול של רופאים ואחיות בבית הקשיש. הטיפול מיועד לקשישים שהם מרותקי בית, וכיום בשל אי היכולת שלהם להגיע לרופא במרפאה הם הידרדרו והגיעו עד כדי אשפוז.

תמריצים לקופות החולים ולביטוח הלאומי לשתף פעולה ביניהם כדי למנוע הידרדרות של הקשיש הסיעודי: כיום הקופות לא אחראיות על הטיפול הסיעודי, ולכן אין להן כל תמריץ למנוע את ההידרדרות שלו. התוצאה היא שקצב הגידול של גמלת הסיעוד בביטוח הלאומי גבוה בהרבה מקצב התארכות תוחלת החיים או קצב הגידול של קצבת הזקנה. המטרה היא להפחית את קצב הגידול של גמלת הסיעוד בכך שהקופות תקבלנה תמריץ כספי עבור הקטנת מספר המבוטחים שלהן המידרדרים לסיוע סיעודי. משרד הבריאות בונה בעת את מודל התמרוץ והמדדים שלו.

יאוחדו מבחני ההכנסה של משרד הבריאות (אשפוז סיעודי) והביטוח הלאומי (טיפול בבית):וכן יבוטל הצורך לחזור על מבחן ההכנסה בכל פעם שהקשיש עולה רמה בהזדקקות הסיעודית שלו. זאת כדי להקל את הביורוקרטיה של הטיפול הסיעודי.

יבוטלו מבחני ההכנסה לילדי הקשיש בעת קביעת הזכאות לאשפוז סיעודי: מעתה רק נכסי הקשיש יקבעו את זכאותו. כך גם יוקל מאד הנטל הביורוקרטי וגם  תחדל התופעה שבה ילדים היו צריכים לממן את האשפוז של ההורים שלהם.

מירב ארלוזורוב, 21/11/2017, דה מארקר

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.