• ראיון עם גילעד אלטשולר – חשיבה לטווח ארוך

ראיון עם גילעד אלטשולר – חשיבה לטווח ארוך

בשנים האחרונות בית ההשקעות גדל מאוד מבחינת היקף נכסיו, כיצד הדבר בא לידי ביטוי בדרך שאתם מנהלים השקעות? האם הגודל מהווה נטל?

אין ספק שמנהל השקעות של היקף קטן של נכסים יכול לשנות פוזיציות בצורה מהירה יותר. אבל זה לא סגנון ההשקעה שלנו, ההחלטות המוצלחות ביותר שלנו לאורך השנים, היו תמיד ברמת האסטרטגיה, כמו לדוגמא איזה מח"מ להיות באג"ח הממשלתי, מה משקל האג"ח הקונצרני הנכון ומה הפיזור לחו"ל. אלו החלטות שיכולת היישום שלהן לא מושפעת מהיקף הנכסים. בנוסף, ככל שאתה מנהל יותר נכסים, באפשרותך ליצר יתרונות שישמשו אותך לאורך זמן ויתנו לך בסיס הרבה יותר יציב לטווח הארוך. ניהול השקעות כולל הרבה מאוד החלטות ופעולות תפעוליות. לאורך השנים האחרונות חיזקנו מאוד את התשתית של החברה, זה בא לידי ביטויבצוות מאוד מקצועי ומנוסה, מערכות מחשוב ותהליכי עבודה מסודרים. המצב הזה, מאפשר לנו להתמודד עם הרבה מאוד נתונים, לקבל החלטות, לבצע ולעשות בקרות. גם עבורי, זה מותיר יותר זמן להתמקדות באסטרטגיה ובחשיבה על הטווח הארוך.

אם מדברים על טווח ארוך, תוכל להתייחס למאפיינים של ניהול כספי הגמל, הפנסיה וההשתלמות. במה הם שונים ממוצרים אחרים?

אם אנחנו מדברים על תהליך החשיבה, אז בבסיסו הוא לא שונה מניהול התיקים שלנו או קרנות הנאמנות. אנחנו מתחילים בניסיון להבין מהם המגמות ארוכות הטווח בכלכלה הגלובלית וכמובן מחפשים עיוותי שוק. אבל בעולם של החיסכון ארוך הטווח יש מספר מאפיינים שמאפשרים לנו לפעול בכלים שאינם אפשריים רגולטורית בניהול תיקים או בקרנות. קחו למשל את נושא הנכסים הלא סחירים. יש לנו 2 יחידות מקצועיות שמתמחות באשראי לא סחיר ובנכסים אלטרנטיביים. בגלל הגודל והמקצועיות שלנו, מגיעים אלינו פרויקטים או אפיקי השקעה שחלקם עם רמת סיכון נמוכה יחסית, בזכות בטחונות שאנו דורשים, או שהנגישות להן היא רק לשחקנים גדולים. היקף ההשקעות בפרויקטים אלו בעולם ארוך הטווח שלנו הולך וגדל והם בהחלט מגוונים מאוד את התיק, מצד אחד מורידים סיכון ומצד שני מוסיפים לתשואה. אגב זו גם דוגמא טובה לשאלה הראשונה שמסבירה היכן היתרונות של שחקן גדול.

באופן יחסי, בית ההשקעות מאופיין ככזה אשר מקצה חלק גדול יחסית לשווקי חו"ל. היכן היתרונות היחסיים של גוף ישראלי הפועל בשווקים הגלובליים?

אם נתחיל בשורה התחתונה, אני מאמין שהיקף הנכסים של מנהלי הנכסים הגדולים המושקעים בחו"ל ילכו ויגדלו בשנים הקרובות. כפי שאני רואה זאת, זה כורח ומחויב המציאות. שוק ההון הישראלי אינו מגוון מספיק וכתוצאה מכך גם אינו מספיק נזיל. כשהכל עולה, אז אולי כולם שמחים, אבל טבעו של השוק הוא שמדי פעם ללא התראה מספיקה, הקרקע נשמטת. לפעמים זה קורה נקודתית בשוק אחד, כמו שכבר קרה בעבר לדוגמא בתקופת האינתיפאדה. כשמשהו גדול קורה בעולם, אז מן הסתם לשוק הישראלי קשה להתנתק ממנו. אבל בעיה מקומית בישראל לאו דווקא תשפיע על העולם. בראיה קצרת טווח התמקדות במקום אחד יכולה להניב ביצועים בולטים, אבל כשהמצב משתנה והשוק מאבד את הנזילות שלו, היכולת של מנהל ההשקעות לאזן את מצב התיק או לנצל הזדמנויות פשוט נעלמת. מבחינתי, ניהול סיכונים שמתייחס לתרחישים קיצוניים זו מחוייבות לאמת שלי. תיק שמפוזר היטב, עשוי לשפר את המצב בהיבט הזה. מדי פעם אני מוכן להפסיד נקודות פוטנציאליות של הטווח הקצר אם הן לא תואמות את המטרות והתרחישים האפשריים בטווח הארוך.

ולגבי השאלה על גוף ישראלי בשווקים הגלובליים?

בוודאי שיש יתרון מסוים לגוף שיושב בקרבת עסקים שהוא משקיע בהם. בגלל זה יש מה שנקרא Home Bias שקיים אגב בכל העולם. מהצד השני, בזכות האינטרנט המרחק שלנו ממידע מלא ומקיף על עסק שפועל בגרמניה לא גדול יותר משל גוף שיושב בארה"ב, יפן או אוסטרליה. בנוסף, אנו עומדים בקשר עם גופי מחקר בינלאומיים וכשיש צורך, האנליסטים שלנו טסים להיכן שצריך כדי להשלים את התמונה. היכן שאנחנו לא מרגישים מספיק בנוח לא נשקיע או לחלופין נפעל לפתרון שתואם את הסיכון שמתאים לנו.

לסיכום, איך היית מתמצת את המפתח להצלחה?

בחסכון לטווח ארוך, אסטרטגיה ויכולת התמדה הם המפתח.

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.