• רשות המסים: משקיעים בחברות P2P ישלמו מס רק אחרי קיזוז העמלות

רשות המסים: משקיעים בחברות P2P ישלמו מס רק אחרי קיזוז העמלות

 

לאחר קיזוז העמלה עבור החברה עצמה, המס שעומד על 15% יהיה נמוך יותר עבור המשקיעים; ההחלטה מהווה עוד הכרה בחברות ה-P2P מצד המדינה ורשות המסים, מה שאמור להגדיל את אמון הציבור בהן.

רשות המסים נתנה לחברת טריא החלטת מיסוי שצפויה להגדיל את הרווחים של המשקיעים באמצעותה.

טריא היא חברת P2P המהווה פלטפורמה דיגיטלית למתן וללקיחת הלוואות בין אנשים פרטיים, שמנסה ליצור תחרות מול המערכת הבנקאית.

לפי החלטת המיסוי שניתנה בעקבות פניית החברה, משקיעים יידרשו לשלם מס על הרווחים שלהם רק לאחר שיקזזו מהרווחים את העמלה עבור החברה עצמה. זאת כאשר עד היום המס נגבה מהרווח ברוטו – לפני קיזוז העמלה. משמעות הדבר היא שהמס, שעומד על שיעור של 15% עבור השקעות אלו יהיה נמוך יותר עבור המשקיעים.

ההחלטה אמנם ניתנה לטריא אולם תהא תקפה עבור כל חברת P2P, אם תעמוד באותם תנאים שטריא הציגה בפני הרשות.

למעשה, החיסכון הכספי מהחלטה זו עבור המשקיעים לא כל כך גדול – עשרות שקלים בודדים על השקעות של מאות אלפים. אולם החשיבות של ההחלטה עבור אותן חברות אינה קשורה רק להגדלת הרווח שהן יכולות לייצר עבור המשקיעים שלהן – ההחלטה מהווה עוד הכרה בגופים הללו מצד המדינה בכלל ורשות המסים בפרט, מה שאמור להגדיל את אמון הציבור בהם.

החלטת המיסוי קובעת שני דברים:

העמלה המשולמת לטריא היא עמלת השקעה – נגבית לאורך תקופת ההשקעה בשיעור קבוע מסך ההחזרים, ולא נגבית במידה ואין הכנסות ריבית.

כיוון שכך, ניתן להכיר בה כהוצאה לצורך ייצור הכנסת ריבית ולכן ניתן לקזז אותה לפני תשלום המס. מאחר שמדובר בריבית שנתית קבועה שאינה צמודה או תלויה בדבר, גובה המס עומד על 15% (במקום 25% במקרה של רווחי הון הצמודים).

עוד מכירה החלטת המיסוי במנגנון נוסף של טריא הנקרא "עמלת קרן הגנה מורחבת", שמאפשר למלווים להפריש למנגנון הגנה שאחראי לפיזור נרחב של התיק (לפחות 500 הלוואות, בעוד שהשקעה רגילה מתחלקת על לפחות 200 הלוואות).

עמלה זו ניתנת לבחירתו של המשקיע. כאשר במקום לשלם ביום ההפקדה את העמלה, המנגנון מאפשר לשלם סכומים קטנים בהרבה תמורת ההגנה.

גם בעמלה זו הכירה הרשות כהוצאה שניתנת להכרה לצורכי מס, כך שלא משולם עליה מס.

רשות המסים הבהירה באותה החלטה כי העמלות הללו מוכרות כהוצאות. זאת בשונה מעמלות הנגבות על ידי הבנקים או הגופים המוסדיים – כמו למשל עמלות לפתיחת תיק ומילוי טפסים שונים. זאת כיוון שהעמלות הללו שהציבור משלם לבנקים לא מוכרות כהוצאות, ותשלום המס על הרווחים נעשה לפני שהן משולמות לבנקים ולגופים המוסדיים.

נדב מנסדורף, סמנכ"ל אסטרטגיה בטריא אמר ל"כלכליסט" כי החלטת רשות המסים היא צעד ראשון חשוב לקראת המגמה העולמית של הכרה בפלטפורמות כאפיק השקעה לגיטימי ואיכותי. מעבר לזה זוהי הכרה חשובה בטריא כפלטפורמה הגדולה בישראל ובעוצמה הטכנולוגית שלה ובמנגנוני ההגנה שלה.

עמרי מילמן, 23/11/2017, כלכליסט

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.