• שאלות ותשובות: מס על דירה שלישית

שאלות ותשובות: מס על דירה שלישית

האם יש הבדל במס החל על דירות יקרות וזולות? אם נעביר דירה שבבעלותנו על שם הילדים, נוכל לחסוך מס זה? איך סופרים דירות מפוצלות, או בבעלות משותפת? הצעת החוק למיסוי דירה שלישית עברה שינויים – הנה מה שאתם צריכים לדעת.

מחזיקים ביותר משתי דירות? ועדת הכספים של הכנסת אישרה הלילה (יום ו') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת משרד האוצר למיסוי דירה שלישית. לאור השינויים שחלו בנוסח שאושר בוועדה, כיצד החוק ישפיע על בעלי הדירות ומה חשוב לדעת לפני שהוא יוצא לדרך?

שאלות ותשובות

על מי חל המס?

המס יחול על מי שבבעלותו 2.5 דירות ומעלה (להבדיל מבעלות ב-3 דירות כפי שקודם בתקופה האחרונה), בשיעור של 1% משווי הדירות שבגינן נגבה המס ועד לתקרה של 18 אלף שקל בשנה.

למה הכוונה ב-2.5 דירות ומעלה?

גם אם אדם מחזיק בבעלות על חצי דירה – בנוסף לשתי דירות שברשותו, זה ייחשב כבעלות. כלומר – בספירת הדירות, גם בעלות משותפת – נחשבת.

האם יש הבדל במס החל על מי שבבעלותו דירות זולות לעומת מי שבבעלותו דירות יקרות?

כן, בנוסח שאושר נקבע פטור ממס זה למי שבבעלותו 2 דירות ששוויין נמוך מ-1.15 מיליון שקל ותקרת מס מופחתת מ-18 אלף שקל, למי ששווי 2 הדירות שהוא מחזיק מעבר לדירת המגורים שלו, נע בין 1.15 ל-1.4 מיליון שקל.

בדרך זו למעשה נמנע החשש עליו דובר באחרונה לפיו בעלי דירת מגורים יקרה אחת בת"א, לא ישלמו מס זה, בעוד מי שבבעלותו 3 דירות בב"ש, היה נדרש לשלם את המס.

 

 ()

איך יחושב שווי הדירות? 

הנוסחה לפיה תקבע רשות המסים את שווי הדירה, מתבססת על חישוב המשקלל את שטח הדירה, המדד החברתי כלכלי של האזור ומדד הפריפריאליות, כך שכל דירה תקבל ערך בעיקר על בסיס גודלה ומיקומה, ולא על פי שווייה האמיתי בשוק. נוסחת חישוב שטח הדירות לצרכי המס, לא תהיה לפי המידות המוכרות בעיריות לצרכי ארנונה, אלא לפי המדידות הרשומות בטאבו.

האם המס יחול על מי שרכש דירה אשר בנייתה טרם הסתיימה?

לא, ככלל מס החל על דירות מגורים, חל על דירות מגורים שבנייתן הסתיימה (התקבל טופס 4) ולא על דירות בבנייה או שנרכשו "על הנייר".

האם המס יחול על דירות שהתקבלו במתנה/בירושה?

כן, בהחלת מס זה, אין אבחנה בדרך בה התקבלה הדירה בידי בעליה.

אם נעביר דירה שבבעלותנו, על שם הילדים, נוכל לחסוך מס זה?

בחינת מניין הדירות נעשה ביחס לתא משפחתי, הכולל את בני הזוג וילדיהם הקטינים. לפיכך, ככל שהילדים מתחת לגיל 18 הדירות ייכללו במניין הדירות של ההורים ואולם ככל שהילדים בגירים, חישוב מניין הדירות שבבעלותם יעשה בנפרד.

האם כאשר לכל אחד מבני הזוג יש דירות על שמו חישוב מניין הדירות נעשה בנפרד?

לא, החישוב עבור בני זוג (גם ידועים בציבור) הינו משותף.

האם המס יחול על מי שבבעלותו דירות מגורים שלא מושכרות?

מטרת מס זה היא לעודד בעלי דירות רבות למכור אותן, בכדי להגדיל את היצע הדירות בשוק לפיכך, המס יחול בהתאם למספר הדירות, ללא קשר לעובדה שהן מושכרות או לא.

איך סופרים דירות מפוצלות?

דירות מפוצלות ייחשבו לדירה אחת, משום שלא ניתן למכור אחת מהן בלבד ותכלית החוק היא לדחוף משקיעים למכור את דירתם.

מה הסיבה להטלת המס?

את המס הגה שר האוצר משה כחלון במטרה להביא משקיעים למכור את הדירות שברשותם, כדי שאלה יעברו למי שרוכש דירה למגורים, זאת בעקבות עלייה של כ-10& במחירי הדירות מאז 2007. עקב התייקרות הדירות, יותר אנשים החליטו לקנות דירות להשקעה. לפי האוצר, הקשר בין בעלות על הרכוש לרמת החיים וההכנסה ברור. שיעור משקי הבית שגרים בדירה בבעלותם בקרב העשירון השני עומד על 54% לעומת 80% בקרב העשירון התשיעי. רמת ההכנסה הממוצעת של שוכרים, הינה חצי מרמת ההכנסה הממוצעת של בעלי דירה. בעלי דירה מחזיקים בנכסים ובשווי פיננסי הגדול פי 15 משל אלה הגרים בשכירות.

יש תמריץ למי שמעוניין למכור?

הנוסח שאושר בוועדה קובע כי האוצר יעניק מענקים של עד 75 אלף שקל למי שימכור את דירתו השלישית עד אוקטובר 2017, כפיצוי על מס השבח שישלם על המכירה, אולם המענק יינתן רק למי שמחזיק היום מעל 2 דירות, בהתאם לקריטריונים שייקבעו על יד שר האוצר באישור וועדת הכספים.

 

צ'ופר נוסף שיוענק למי שימכור את דירתו עד אוקטובר 2017 הוא האפשרות להפקיד את הכסף שירוויח ממכירת הדירה (עד תקרה של 2.5 מיליון שקל) בקופת גמל שתהא פטורה ממס על רווחי הון, גם על משיכה הונית, מה שמהווה הטבה משמעותית ביחס לאפיקי חיסכון קיימים. התנאים למשיכת הכסף הם כי הכסף יופקד אחרי 5 שנים וגיל המשקיע יהיה מעל 60. כיום הגיל הממוצע של המשקיעים עומד להערכת האוצר על 57.

 

אין באמור לעיל כדי להוות יעוץ משפטי וחשוב לבחון כל מקרה לגופו ולפני שמבצעים שינויים ו/או תכנוני מס להיוועץ עם עורכי דין ויועצי מס המומחים בתחום.

כמו כן יש לזכור שהאמור הינו בכפוף לנוסח כפי שיאושר בכנסת ובכפוף לפרשנויות השונות שינתנו לו על ידי רשויות המס השונות.

עו"ד דפנה סירוטה הולנדר, היא מנהלת מחלקת הנדל"ן במשרד צבי שוב המומחה בנדל"ן

16/12/2016, ynet נדל"ן 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.