• תכירו: קופת גמל להשקעה

תכירו: קופת גמל להשקעה

כמה דמי ניהול נשלם? איזה פטור ממס נקבל? האם הכסף נזיל? • מדריך "ממון" בסיוע קבוצת קלי למוצר החיסכון החדש והמהפכני

בחודש יוני אישרה הכנסת את החקיקה להקמת קופת גמל להשקעה – תחליף להשקעה בקרנות נאמנות, תיקים מנוהלים ופיקדונות בבנקים. המהלך לווה בביקורת רבה מצד הבנקים ואנשי רשות ני"ע, אך ללא ספק מדובר במוצר שעשוי ליצור מהפכה בשוק החיסכון הישראלי. בעזרת יובל לרר, סמנכ"ל לקוחות פרימיום בקבוצת קלי, ננסה להסביר מהי קופת הגמל להשקעה ולמי מתאימה.

מהי בעצם קופת גמל להשקעה?

מדובר במכשיר חיסכון חדש שאפשר למשוך ממנו את הסכום שנצבר בו בכל גיל. לקופת הגמל החדשה יתרון בכך שמי שיחסוך בה עד גיל פרישה ייהנה מפטור ממס על רווחי הון וכן יוכל לקבל קצבת פנסיה פטורה ממס. זאת, אם יבחר למשוך את הסכום בדרך של קצבה ולא כהון חד־פעמי.

מי רשאי לפתוח קופת גמל להשקעה?

כל אחד רשאי לפתוח קופת גמל להשקעה, בכל גיל וללא סכום מינימלי נדרש להפקדה. עם זאת, בשונה ממוצרי השקעה אחרים, יש תקרת הפקדה שנתית בגובה 70 אלף שקל.

ניתן למשוך את הכסף בכל עת?

כן, הקופה נזילה ולכן ניתן למשוך את הקופה בכל עת בצורה הונית (כסכום חד־פעמי) בתשלום מס רווחי הון, שעומד היום על 25% מהרווח הריאלי. אך, כפי שצוין, מי שימשוך את הכספים לאחר גיל הפרישה בצורת קצבה יוכל ליהנות מקצבה חודשית פטורה ממס לחלוטין.

האם ישנן הטבות מס בגין ההפקדה לקופה?

לא, בגין ההפקדות עצמן לא ניתן לקבל הטבות מס, וזאת בשונה מקופות גמל מסוג קצבה, שבהן מפקידים כספים לחיסכון הפנסיוני.

אילו יתרונות מיסוי כן קיימים בקופה החדשה?

יתרון נוסף לאלו שהזכרנו ניתן למצוא בדמות דחיית מס – כך שכל עוד לא נמשכים כספים מהקופה אין תשלום מס על הרווחים שנצברו בה לאורך השנים.

מדובר ביתרון כאשר החוסך מעוניין למשל לבצע שינויים במסלול ההשקעה (בקרנות נאמנות כל מעבר בין קרן לקרן מוגדר כאירוע מס כתוצאה ממכירת הקרן הישנה ורכישת החדשה).

האם ניתן לבחור מסלולי השקעה ואת רמת הסיכון?

כן. בשנים האחרונות, לאחר המשבר הגדול של 2008, החברות המנהלות קופות גמל השיקו מסלולים רבים המאפשרים התאמה של המסלול בהתאם לטווח ההשקעה והמטרות של החוסך. כך, אלו שירצו לחסוך לילדיהם לטווח ארוך, רמת הסיכון שבה יחסכו תהיה בוודאי שונה מאלו המכוונים לחיסכון לטווח קצר.

איזה דמי ניהול ישלם מי שיבחר בקופת הגמל להשקעה?

בהתאם לתקנות הקיימות, דמי הניהול המקסימליים בקופות הגמל עומדים על 1.05% בשנה, ונכון לעכשיו ההנחה היא כי אלה יהיו דמי הניהול גם בקופות הגמל החדשות להשקעה, אלא אם האוצר יודיע אחרת.

עם זאת, ניתן להתמקח עם הגופים על גובה דמי הניהול. אלו שיבחרו לפתוח קופת גמל בגוף אשר כבר מנהל עבורם מוצרים כגון קופ"ג, קרן השתלמות וכו', יוכלו להשוות את התנאים הקיימים.

האם ניתן לקזז מס בין הקופה למוצרים אחרים?

לא ניתן לקזז מס רווחי הון שנצברו בקופה אל מול הפסדים במוצרים אחרים, כגון קרנות נאמנות, תיקי השקעות ו/או השקעה ישירה בני"ע.

האם ניתן לשעבד את הכספים המופקדים לקופ"ג להשקעה לצורך קבלת הלוואה מהקופה או ממקור אחר?

במסגרת תיקון 15 בחוק קופות הגמל, נקבע כי כספים שהופקדו לקופת גמל להשקעה ניתנים לשיעבוד. כך יוכל העמית להשתמש בכספים אלו כבטוחות עבור האשראי שלו הוא נזקק.

מתי ניתן יהיה להפקיד לקופת הגמל להשקעה?

בתי ההשקעות וחברות הביטוח המנהלים קופות גמל נערכים בימים אלה ומגבשים מוצרים סופיים בהתאם לתיקון 15. ההערכה היא כי הקופות החדשות יושקו בחודשים הקרובים.

 

רועי ברגמן, 10/08/2016, ידיעות אחרונות

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח.